Wernisaż wystawy „Z Leżajszczyzny do Watykanu”

“Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”Jan Paweł II

Tym jakże aktualnym w dzisiejszej dobie cytatem 4 listopada br. rozpoczęło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej “Z Leżajszczyzny do Watykanu” w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Na ekspozycję składają się pamiątki Ojca Świętego z różnych okresów jego życia – od czasów studenckich, przez liczne pielgrzymki, aż po ostatnie chwile w Watykanie. Na wystawie zobaczyć można m.in. zastawy stołowe, elementy ubioru, przedmioty codziennego użytku, otrzymane prezenty i listy oraz pokaźną ilość zdjęć. Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji.

Wernisaż zaczął się od przemowy i podziękowań Dyrektora Muzeum, Pana Jacka Kwiecińskiego. W krótkich słowach przypomniał sylwetkę i wybitne zasługi Papieża Polaka. Następnie dyrektor MZL przywitał zebranych gości, pośród których obok licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu leżajskiego znaleźli się Starosta Leżajski Pan Marek Śliż wraz z małżonką, Burmistrz Leżajska Pan Ireneusz Stefański, członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Pan Krzysztof Trębacz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Karol Ożóg, Wójt Gminy Kuryłówka Pani Agnieszka Wyszyńska, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku młodszy inspektor Artur Wasiuta, Radni Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej na czele z jej przewodniczącym dr. Dariuszem Półćwiartkiem oraz dyrektorzy szkół, przedstawiciele stowarzyszeń i inne osoby związane z lokalnym środowiskiem kultury.

W następnej kolejności głos zabrał Starosta leżajski Pan Marek Śliż, który w swoich słowach wyraził zadowolenie oraz uznanie za przygotowanie powyższej wystawy, na której znalazło się tak wiele cennych i wyjątkowych eksponatów.

W dalszej części wydarzenia zgromadzona publiczność wysłuchała chóru Cantiamo pod dyrekcją Pani Barbary Kuczek. Na początek w wielkim stylu zaintonowana została “Barka“, ulubiona pieśń Jana Pawła II. Nie zabrakło utworu pt. “Miłości nie obawiaj się”, opartego o homilię Ojca Świętego z czasu spotkania z młodzieżą w Gdańsku w 1987 r. oraz patriotycznej pieśni “Mury”, pośrednio przypominającej o sprzeciwie Papieża wobec muru komunistycznego. Cały występ zwieńczył utwór “Biały Krzyż“. Warto nadmienić, iż chór Cantiamo ma na swoim koncie dziesiątki prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym specjalną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po części artystycznej nastąpiła część merytoryczna, w skład której wchodziła prelekcja dra Dariusza Półćwiartka pt. “Patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II”. Obecni wówczas na sali uczniowie Pana doktora z pewnością na długo zapamiętają tak cenną lekcję historii.

W następnej kolejności przybyli goście mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat przywiezionych przedmiotów należących niegdyś do Ojca Świętego, ich losów i znaczenia. Są to m.in. rzeczy, które były mu bardzo bliskie, jak na przykład polar i czapka noszone podczas pieszych wędrówek w góry.

Po tym pozostało już tylko uroczyste przecięcie wstęgi otwierającej wystawę “Z Leżajszczyzny do Watykanu”. Zwiedzanie odbyło się w atmosferze wielu wspomnień i delikatnej tęsknoty. Na sam koniec przewidziany został jeszcze poczęstunek tradycyjnymi kremówkami papieskimi – ten punkt programu niewątpliwie bardzo spodobał się dzieciom. Jest nam miło, że najmłodsi uczestnicy wernisażu, choć nigdy nie poznali Ojca Świętego, wykazali tak duże zainteresowanie jego osobą.

Wszystkim obecnym gościom raz jeszcze dziękujemy za przybycie. Dziękujemy Pani Barbarze Kuczek, artystkom oraz artystom z chóru Cantiamo i Panu doktorowi Dariuszowi Półćwiartkowi za ich czynny udział w wernisażu. Wystawa pozostanie czynna do 4 grudnia br.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.