Park Zabawek Leżajskich

W Leżajsku powstał jedyny w swoim rodzaju Park drewnianej zabawki. Od początku czerwca można w nim podziwiać nadzwyczajnych rozmiarów modele: dzięciołka, wozu z konikiem, konika na biegunach, wiatraczka i ludzika schodzącego po drabinie. Dołączyły one do ptaka-klepaka - pierwszej dużej zabawki, która stanęła przed Muzeum Ziemi Leżajskiej już kilka lat temu.

Okazją do otwarcia Parku był Dzień Dziecka. Oprócz plenerowej wystawy dla najmłodszych przewidziano szereg innych atrakcji: warsztat zabawkarski, konkursy z nagrodami, karaoke, koncerty kapel, a także gry i zabawy. 

Tradycyjne zabawki w rejonie Leżajska są wyrabiane od dziesięcioleci, jednak wobec napływu plastikowych i elektronicznych cudów, coraz mniejsza ilość rzemieślników trudni się tym niełatwym i pracochłonnym fachem. Inicjatywa podjęta przez pracowników Muzeum Ziemii Leżajskiej ma na celu podtrzymanie tradycji wyrobu tych pięknych dzieł sztuki, które zachwycają swoją prostotą i urokiem, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na zalety tego typu produktów, gdyż są one trwałe, ekologiczne i bezpieczne dla dzieci.

Działania Muzeum Ziemii Leżajskiej są wspierane przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy w ramach Projektu "Alpejsko-Karpacki Most Współpracy".

Zabawka ruchoma o prostej konstrukcji. Na jej kształt składają się: drążek ustawiony pionowo, osadzony na podstawie w kształcie kwadratu, a na szczycie zakończony kulką. Do drążka umocowany jest drewniany ptaszek (dzięcioł) za pomocą drewnianej obręczy. Dzięcioł przesunięty na górę drążka a następnie opuszczany, przy czym obręcz przesuwając się po drążku wywołuje drgania, które dają z kolei efekt "Dziobania" (dzięcioł uderza dziobem o drążek przesuwając się powoli w dół). Schodzący dzięcioł jest zabawką prezentującą zasadę zachowania energii. 

Zabawka ludowa inaczej zwana bryczką, karetą, wózkiem. Jest to konik o realistycznym wyglądzie i zdobieniu wraz z wózkiem w kształcie wydłużonego pudełka o profilowanych bokach. Całość umieszczona na podstawie z kółkami. 

Zabawka ludowa inaczej zwana bryczką, karetą, wózkiem. Jest to konik o realistycznym wyglądzie i zdobieniu wraz z wózkiem w kształcie wydłużonego pudełka o profilowanych bokach. Całość umieszczona na podstawie z kółkami.