Rozpoczyna się remont budynku głównego Muzeum Ziemi Leżajskiej

3 kwietnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Leżajsku podpisana została umowa na remont elewacji i piwnic zabytkowego budynku dawnego Dworu Starościńskiego tj. budynku głównego Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Umowę z ramienia władz Powiatu Leżajskiego podpisał Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz

W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński, reprezentant wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Leżajsku Adam Krupiński, inspektor nadzoru inwestorskiego Zbigniew Nowak oraz kierownik budowy Andrzej Adamiec.

Umowa opiewa na kwotę: 578 100,00 zł.

Roboty budowlane będą zmierzać do przywrócenia właściwego wyglądu wizualnego budynku, który jest wizytówką naszego powiatu, ale przede wszystkim zabezpieczyć go przed degradacją. Odnowione zostaną ściany, balustrady, posadzki kamienne, cokoły, stolarka okienna i drzwiowa, wymienione zostaną lukarny – okna dachowe, odnowione zostanie pokrycie dachowe z dachówki wraz z jej impregnacją. Ponadto odrestaurowane zostaną dwu kondygnacyjne piwnice.

Najbardziej niepokojącymi zagrożeniami były pęknięcia ścian i powstające w związku z tym szczeliny. Ponadto kolejnym problemem były zagrzybione, zawilgocone piwnice w budynku głównym. Dzięki pracom wykonanym w piwnicy dolnej wątek ceglany zostanie: oczyszczony, osuszony, zdezynfekowany, odsolony, wzmocniony, uzupełniony. Mniejsze ubytki cegieł zostaną uzupełnione i scalone kolorystycznie farbą laserunkową. Spoiny zniszczone skute i wykonane nowe spoinowanie. W piwnicach dolnych budynku zamontowane zostaną wentylatory w celu wentylacji wywiewnej w istniejących już przewodach wentylacji grawitacyjnej.

W piwnicy dolnej planowane są organizacje wystaw czasowych lub utworzenie kolejnej wystawy stałej. Dlatego też piwnica ta w przyszłości udostępniona zostanie zwiedzającym.

W piwnicy górnej zostaną skute tynki oraz położone nowe. Piwnica ta będzie wykorzystywana do celów statutowych muzeum (magazyn na eksponaty).

Muzeum Ziemi Leżajskiej już od końca 2021 roku posiadało niezbędny projekt budowlany oraz wszelkie pozwolenia na budowę tj.: wydane przez Starostę Leżajskiego oraz Podkarpackiego Konserwatora Zbytków.

Środki finansowe pozyskane zostały w wyniku złożonego przez Powiat Leżajski wniosku do II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – blisko pół miliona złotych na remont elewacji i piwnic zabytkowego budynku dawnego Dworu Starościńskiego. Dodatkowo wkład własny zapewniony został przez organizatora tj. Powiat Leżajski.

Planowana inwestycja powinna zakończyć się do końca września 2024 roku. Wykonawcą robót będzie firma “DARMIS” Dariusz Misiukanis z siedzibą w Warszawie.