XVI Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu – relacja

17 stycznia 2024 r. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się uroczystości XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

We wstępie dyrektor Jacek Kwieciński przedstawił zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: etatowy członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański oraz członkowie Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej: dr Dariusz Półćwiartek (przewodniczący), Antoni Bereziewicz i Stanisław Chmura.

Nie zabrakło również młodzieży z Zespółu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku z opiekunem P. Andrzejem Tofilskim i Zespółu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku pod opieką P. Katarzyny Wiatrowicz.

W części artystycznej chór Cantiamo pod batutą P. Barbary Kuczek – grupa starsza z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku i grupa młodsza ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku – przedstawił program muzyczny, w którym znalazły się następujące utwory: kolęda katyńska „Betlejem polskie”, pieśń żydowska  „Hava Nagila” (Jednego Serca Jednego Ducha) zaśpiewana w języku hebrajskim oraz utwór „Chwalmy Pana”.

Następnie P. dr Aleksandra Namysło z Instytutu Pamięci Narodowej o/w Katowicach wygłosiła prelekcję pt. Polacy represjonowani za pomoc Żydom na terenie okupowanej przez Niemców Polski, w której wyjaśniła zebranym kulisy polityki niemieckiej wobec społeczeństwa polskiego w tej kwestii oraz postawy Polaków w stosunku do Żydów w okresie Holokaustu.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN Zagłada Żydów na Ziemiach Polskich pt. Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej. Wystawa jest podzielona na kilka bloków tematycznych i na konkretnych przykładach ukazuje tą złożoną tematykę.   Więcej o wystawie, która dostępna będzie do zwiedzania w Muzeum do 31 stycznia br., pod linkiem: https://rzeszow.tvp.pl/75346563/muzeum-ziemi-lezajskiej-przypomina-o-ofiarach-holokaustu

Organizatorami wydarzenia było:

  • Muzeum Ziemi Leżajskiej,
  • Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie,
  • Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fot. MZL