Spotkanie z ocaloną z Holocaustu Lucią Retman z Izraela i pokaz fragmentów filmu dokumentalnego o przedwojennym Leżajsku z jej udziałem, to niektóre punkty obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w naszym mieście. Został również zaprezentowany projekt szlaku turystycznego śladami leżajskich Żydów oraz wręczono nagrody uczniom z Leżajska – zwycięzcom konkursu dotyczącego wiedzy o Holokauście.
Wydarzenie piosenką „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos” rozpoczął Jacek Piech, uczeń Szkoły Podstawowej w Nowej Sarzynie im. Marii Skłodowskiej – Curie. X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, po raz kolejny odbywały się na Ziemi Leżajskiej, tym razem pod hasłem „Społeczność żydowska jako istotny element dziedzictwa kulturowego”. Organizatorami tegorocznych obchodów byli Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.
Specjalnie w tym dniu do Leżajska przybyli zaproszeni goście – Pani Lucia Retman z Izraela, dawna mieszkanka Leżajska ocalona z Holokaustu, syn Pani Luci Michael Retman, który towarzyszy swojej mamie podczas obchodów na Podkarpaciu, Jan Gebert z Żydowskiej Gminy w Warszawie, Pan Henryk Wujec wraz z małżonką, Beata Wójtowicz Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Leżajsku, Emil Majuk specjalista w Ośrodku Brama Grodzka. W wydarzeniu uczestniczyli również Radni Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej na czele z przewodniczącym Rady Panem Antonim Bereziewiczem, Radny Powiatu Leżajskiego Zdzisław Zawilski, młodzież z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku na czele z Panem dr Dariuszem Półćwiartkiem, Halina Mryc – Noga nauczyciela Szkoły Podstawowej w Nowej Sarzynie im. Marii Skłodowskiej – Curie, tj. opiekun artystyczna Jacka Piecha.
Po wystąpieniu Jacka Piecha, głos zabrał Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński, który przytoczył słowa Szymona Dubnowa, który 8 grudnia 1941 roku miał on zostać wywieziony razem z innymi Żydami z getta do lasu Rumbula. Jednak ze względu na to, że był zbyt chory, aby transportować go na miejsce kaźni, został zamordowany w getcie ryskim i pochowany w masowej mogile.
Jeszcze za życia lecz krótko już przed swoją tragiczną śmiercią Szymon Dubnow powiadał: zapiszcie i zachowajcie! Tysiące Żydów, nieświadomych tych słów, uwieczniało w swoich zapiskach i dziennikach doświadczenia, jakie stały się ich udziałem w okresie Holokaustu. To, co pozostało, to świadectwa ocalałych i ich potomków, pozostałości miejsc mordu i dokumenty historyczne oraz pewność, że w obozach zagłady ukazało się zło samo w sobie – mord na ludzkości napędzany przez nienawiść.
Następnie specjalista w Ośrodku Brama Grodzka Emil Majuk zaprezentował projekt „Szlakiem Elimelecha”. Jest to projekt ścieżki turystycznej, która wkrótce pojawi się w Leżajsku jako nowy produkt turystyczny.
Po wygłoszonej prelekcji zaprezentowano krótki, ok. 20 min. zwiastun filmu, który powstaje w związku pozyskanym przez Muzeum materiałem zebranym w trakcie listopadowej wizyty Luci Retman w Leżajsku. Po filmie zabrała głos główna bohaterka produkcji, tj. Pani Lucia, która opowiedziała zebranym po krótce historię swojego życia.
W związku z organizowanymi obchodami Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Zespól Szkolno – Przedszkolny nr 2 zorganizowali konkurs o tematyce holokaustu. Ogłoszono laureatów powyższego konkursu tj. Amelię Grabarz, Andżelikę Giża, Oliwię Ożóg, Jakuba Biskup, Dominika Skwara, Karolinę Naróg, Magdalenę Jasion, Karola Marzęciak. Krystiana Skica.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę “Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu”, która pochodzi ze zbiorów Ambasady Izraela w Warszawie. Wystawa dokumentuje wizytę Papieża Franciszka w Izraelu w 2014 roku. Podczas tej wizyty papież wziął udział m.in. w uroczystym spotkaniu z ocalonymi z Zagłady w Instytucie Pamięci Yad Vashem, gdzie słuchał relacji i wspomnień z lat zagłady. Przywołano powstanie w warszawskim getcie i deportację Żydów do Auschwits. Przed swoim wystąpieniem papież ucałował w ręce ocalałych z zagłady. Czworo z nich pochodzi z terenów przedwojennej polski.