W Muzeum Ziemi Leżajskiej trwa modernizacja zabawek „gigant”

Tradycyjne zabawki w rejonie Leżajska są wyrabiane od dziesięcioleci, jednak wobec napływu plastikowych i elektronicznych cudów, coraz mniejsza ilość rzemieślników trudni się tym niełatwym i pracochłonnym fachem.

Kilka lat temu Muzeum Ziemi Leżajskiej podjęło inicjatywę, która miała na celu podtrzymanie tradycji wyrobu tych pięknych dzieł sztuki, które zachwycają swoją prostotą i urokiem, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na zalety tego typu produktów, gdyż są one trwałe, ekologiczne i bezpieczne dla dzieci.

W 2014 roku w Leżajsku powstał jedyny w swoim rodzaju Park drewnianej zabawki. Można w nim podziwiać nadzwyczajnych rozmiarów modele: dzięciołka, wozu z konikiem, konika na biegunach, wiatraczka i ludzika schodzącego po drabinie. Dołączyły one do ptaka-klepaka – pierwszej dużej zabawki, która stanęła przed Muzeum Ziemi Leżajskiej już kilka lat temu.

Jak widać na poniższych zdjęciach zabawki poddane zostały gruntownej odnowie. Zostały one odmalowane a zarazem załatano w nich wszelkiego rodzaju ubytki, które powstały na skutek codziennego używania.

Serdecznie zapraszamy w okresie wiosennym na plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie powrócą piękne ZABAWKI GIGANTY!

Za materiały, które wykorzystano przy renowacji dziękujemy serdecznie firmie BR STALCO w Leżajsku, firma ta przekazała nieodpłatnie materiały niezbędne do konserwacji zabawek.