W ostatni czwartek 17 października br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy czasowej pt. „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów”.
Wydarzenie rozpoczęło się od występu Chóru Cantiamo pod dyrekcją Pani Barbary Kuczek, który wykonał utwory: „Barka”, „Mury”, „Biały Krzyż” i „Pater Noster”.
Po zakończeniu części artystycznej dyrektor Muzeum Jacek Kwieciński powitał wszystkich przybyłych gości. W wydarzeniu udział wziął: Zdzisław Leśko Starosta Leżajski, Wanda Rakszawska–Stopyra członek Zarządu Powiatu Leżajskiego, Dariusz Półćwiartek Podkarpacki Wicekurator Oświaty, zaś radę Powiatu Leżajskiego reprezentował radny Janusz Szpila.
W wydarzeniu ponadto udział wzięli podinspektor Ryszard Tyka Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku, członkowie Rady Muzeum w osobach Bożeny Majewskiej, Antoniego Bereziewicza i Romana Szałajki. W wydarzeniu udział wzięła także reprezentacja rodzin zarówno z rodziny Ulmów jak też kard. Andrzeja Deskura.
Uczestniczyły również siostry z leżajskich zgromadzeń zarówno ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny jak też ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, a także przedstawiciele urzędów, stowarzyszeń oraz zainteresowani tą tematyką mieszkańcy z terenu powiatu leżajskiego oraz spoza jego granic.
Po uroczystym powitaniu gości głos zabrał Zdzisław Leśko Starosta Leżajski, który w swojej wypowiedzi nawiązał do rocznicy wyboru Polaka na stolicę Piotrową oraz do całego pontyfikatu Jana Pawła II łącząc go z trzema niezwykłymi życiorysami prezentowanymi na wystawie. Na zakończenie swojej wypowiedzi życzył zebranym miłego spędzenia popołudnia i poddania się właściwym refleksjom płynącym z prezentowanych biogramów.
W kolejnej części uroczystości odczytano list nadesłanego przez kard. Stanisława Dziwsza, który wyraził swoją radość po informacji o organizacji niniejszej wystawy oraz przekazał wszystkim zgromadzonym serdeczne pozdrowienia.
Następną częścią wydarzenia było przedstawienie trzech bohaterów wystawy. Pierwszą omawianą była błogosławiona rodzina Ulmów z Markowej, którą przybliżył Jerzy Ulma bratanek zamordowanego Józefa Ulmy. Rodzina Ulmów, Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci udzielili schronienia żydowskim rodzinom za co spotkała wszystkie wspomniane osoby śmierć.
Kolejną postacią był kard. Andrzej Deskur, który przez lata pracy w Watykanie torował drogę swojemu krakowskiemu przyjacielowi kardynałowi Wojtyle i wspierał go jako papieża swoim intelektem. Jego życiorys przybliżony został przez p. Zofię Wysocką i Jana Deskura (siostrzenicę i bratanka kardynała).
Trzecim podkreślonym życiorysem na wystawie była siostra Germana Wysocka, która po wyborze polskiego papieża, aż do śmierci Ojca Świętego posługiwała w Watykanie, u boku św. Jana Pawła II.
Następnie po uroczystym przecięciu wstęgi wystawy pt. „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów”, dokonanego przez Zdzisława Leśko Starostę Leżajskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej, przedstawicieli rodziny Ulmów z Markowej oraz z rodziny kard. Andrzeja Deskura odbyło się zwiedzanie wystawy.
Wystawa nawiązuje do osoby Jana Pawła II i prezentuje pamiątki, rzeczy osobiste, dokumenty, zdjęcia, ubrania, które pozostały po rodzinie Ulmów z Markowej, kard. Andrzeju Deskurze oraz siostrze Germanie.
Wystawa potrwa do 8 grudnia 2024 r. Serdecznie zapraszamy.