Wernisaż wystawy „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów”

W ostatni czwartek 17 października br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy czasowej pt. „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów”.

Wydarzenie rozpoczęło się od występu Chóru Cantiamo pod dyrekcją Pani Barbary Kuczek, który wykonał utwory: „Barka”, „Mury”, „Biały Krzyż” i „Pater Noster”.

Po zakończeniu części artystycznej dyrektor Muzeum Jacek Kwieciński powitał wszystkich przybyłych gości. W wydarzeniu udział wziął: Zdzisław Leśko Starosta Leżajski, Wanda Rakszawska–Stopyra członek Zarządu Powiatu Leżajskiego, Dariusz Półćwiartek Podkarpacki Wicekurator Oświaty, zaś radę Powiatu Leżajskiego reprezentował radny Janusz Szpila.

W wydarzeniu ponadto udział wzięli podinspektor Ryszard Tyka Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku, członkowie Rady Muzeum w osobach Bożeny Majewskiej, Antoniego Bereziewicza i Romana Szałajki. W wydarzeniu udział wzięła także reprezentacja rodzin zarówno z rodziny Ulmów jak też kard. Andrzeja Deskura.

Uczestniczyły również siostry z leżajskich zgromadzeń zarówno ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny jak też ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, a także przedstawiciele urzędów, stowarzyszeń oraz zainteresowani tą tematyką mieszkańcy z terenu powiatu leżajskiego oraz spoza jego granic.

Po uroczystym powitaniu gości głos zabrał Zdzisław Leśko Starosta Leżajski, który w swojej wypowiedzi nawiązał do rocznicy wyboru Polaka na stolicę Piotrową oraz do całego pontyfikatu Jana Pawła II wiążąc go z trzema niezwykłymi życiorysami prezentowanymi na wystawie. Na zakończenie swojej wypowiedzi życzył zebranym miłego spędzenia popołudnia i poddania się właściwym refleksjom płynącym z prezentowanych biogramów.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło odczytanie listu nadesłanego przez kard. Stanisława Dziwsza, który wyraził swoją radość po powzięciu informacji o organizacji niniejszej wystawy oraz przekazał wszystkim zgromadzonym serdeczne pozdrowienia.

Kolejną już częścią wydarzenia było przedstawienie trzech sylwetek bohaterów wystawy. Pierwszą omawianą sylwetką była rodzina Ulmów z Markowej, którą przybliżył Jerzy Ulma bratanek zamordowanego Józefa Ulmy. Rodzina Ulmów, Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci udzielili schronienia żydowskim rodzinom za co spotkała wszystkie wspomniane osoby śmierć.

Kolejną postacią była sylwetka kard. Andrzeja Deskura, który przez lata pracy w Watykanie torował drogę swojemu krakowskiemu przyjacielowi kardynałowi Wojtyle i wspierał go jako papieża swoim intelektem. Jego życiorys przybliżony został przez p. Zofię i Jana Deskura (siostrzenica i bratanek kard.).

Trzecim podkreślonym życiorysem na wystawie była siostra Germana, która po wyborze polskiego papieża, aż do śmierci Ojca Świętego posługiwała w Watykanie, u boku św. Jana Pawła II. 

Kolejną częścią wydarzenia było uroczyste przecięcie wstęgi wystawy pt. „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Zdzisław Leśko Starosta Leżajski, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej, przedstawiciel rodziny Ulmów z Markowej oraz z rodziny kard. Andrzeja Deskura.

Wystawa nawiązuje do osoby Jana Pawła II i prezentuje pamiątki, rzeczy osobiste, dokumenty, zdjęcia, ubrania, które pozostały po rodzinie Ulmów z Markowej, kard. Andrzeju Deskurze oraz siostrze Germanie.

Wystawa potrwa do 8 grudnia 2024 r. Serdecznie zapraszamy.