Wakacyjne warsztaty dla dzieci w Muzeum Ziemi Leżajskiej dobiegły końca

W Muzeum Ziemi Leżajskiej dobiegł końca cykl wakacyjnych warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci. Podczas spotkań w Muzeum dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych, manualnych, kulinarnych, terenowych oraz oczywiście nie zabrakło także odwiedzenia poszczególnych wystaw Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ponadto na zajęciach dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach integrujących grupę.

Wakacyjne zajęcia nasi goście rozpoczęli od warsztatów dotyczących wprowadzenia w klimat wakacji pn. „Co w trawie piszczy?”. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad pytaniem co to takiego może w tej trawie piszczeć? Dzieci poznały owady i zwierzątka, które mieszkają na łące i w trawie. W czasie ich trwania każdy z uczestników wykonał zwierzątko z papieru np.: ślimaka, biedronkę, pszczołę, motyla, mrówkę, pająka, które następnie ozdobiło kolorowymi dodatkami. Dzięki temu udało się stworzyć muzealną wakacyjną „zaczarowaną” łąkę.

Innego dnia naszym podopiecznym urządziliśmy “Słodkie wakacje”. W tym dniu dzieci własnoręcznie wykonały i wypiekły ciasteczka, które później udekorowały kolorowym lukrem i posypką.

Nie zabrakło zajęć artystycznych. Na specjalnie zorganizowanych zajęciach „Kolorowy witraż” uczestnicy poznali definicję witrażu i technikę  jego wykonania. Dzięki tym zajęciom dzieci rozwijały własną wyobraźnię i umiejętności manualne. Same wykonywali takie arcydzieła wyklejając je z papieru i kolorowej bibuły. Na końcu warsztatów przygotowane witraże przyozdobiły muzealne okna.

Kolejnego dnia wakacji nasi dzielni uczestnicy zajęć spotkali się z funkcjonariuszami policji wraz z towarzyszącym psem policyjnym oraz wcielili się w „Muzealnego detektywa”.

W ramach gry terenowej „Muzealny detektyw” na dzieci czekały zadania i zagadki godne prawdziwych poszukiwaczy przygód. Ponadto w tym dniu dzieci miały możliwość spotkać się z policjantami z Komendy Powiatowej w Leżajsku. Nie lada atrakcją dla wszystkich obecnych był towarzyszący policyjny pies „Dżina”.

W ramach edukacyjnej muzealnej półkolonii uczestnicy zostali zapoznani z istotną rolą witamin w organizmie człowieka podczas przygotowanych warsztatów zatytułowanych „Zdrowie na patyku”. Podczas powyższych zajęć dowiedziały się, jak łatwo i szybko stworzyć pyszną i zdrową przekąskę,
z mnóstwem witamin. Każde z dzieci na warsztatach wykonało swój owocowego – warzywny szaszłyk.

Nie zabrakło warsztatów edukacyjnych poświęconych tak ważnemu zagadnieniu jakim jest recykling, który w dzisiejszym świeci musi stanowić ważne znaczenie. Dlatego też na zajęciach pn.  „W świecie recyklingu” dzieci zostały zapoznane z tematyką recyklingu, segregacji odpadów czy wtórnego wykorzystania opakowań. Warsztaty te dla dzieci miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej  oraz kształtowanie  dobrych nawyków wśród najmłodszych i ich rodzin. Na zajęciach tych dzieci w samodzielny sposób wykonały ekologiczną doniczkę i zasadziły w niej roślinę.

Muzeum Ziemi Leżajskiej dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony wakacyjny czas.

Tym samym zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco informujemy o wszystkich wydarzeniach.