Relacja z Powiatowego Pikniku Patriotycznego przy Muzeum Ziemi Leżajskiej

1 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 80. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Starosta Leżajski Zdzisław Leśko. Organizatorem wydarzenia była instytucja kultury powiatu leżajskiego – Muzeum Ziemi Leżajskiej.

W trakcie oczekiwania na godz. „W” na plenerowej scenie przed Muzeum Ziemi Leżajskiej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Zagrodzianie” z Brzózy Królewskiej, reprezentanci z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, solistki z Grupy Wokalnej „Zawirowani z Pasji prowadzonej przez Ewelinę Grabowską oraz Pracownicy i Podopieczni z Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej.

Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęła się godzina „W”. Rozległy się syreny alarmowe, w niebo zostały wypuszczone balony w barwach narodowych, a odpalone dymne biało czerwone race podkreśliły rangę tego ważnego historycznego wydarzenia.

Po godzinie „W” nastąpiło oficjalne otwarcie niniejszego wydarzenia oraz powitanie zaproszonych gości przez dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacka Kwiecińskiego.

Na powyższym wydarzeniu z ramienia Zarządu Powiatu Leżajskiego udział wziął Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, członkini Zarządu Powiatu Leżajskiego Wanda Rakszawska–Stopyra, natomiast Radę Powiatu Leżajskiego reprezentowała przewodnicząca Rady Powiatu Monika Milo, wiceprzewodnicząca Magdalena Niemczyk oraz radny Marian Grabarz.

Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli: radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński, podkarpacki Wicekurator Oświaty dr Dariusz Półćwiartek, Komendant PSP w Leżajsku bryg. Zbigniew Sarzyński, Komendant KP Policji w Leżajsku podinsp. Ryszard Tyka, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji z Niska mjr Krzysztof Jasiński, przedstawiciel 18 pułku Saperów z Niska st. sierż. Mariusz Pęc, Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, z-ca Burmistrza Miasta Leżajska Waldemar Tłuczek, dyrektor SP ZOZ w Leżajsku Jerzy Jama, dowódca jednostki strzeleckiej JS 2035 Leżajsk Adrian Rauza, komendantka ZHP Hufiec Leżajsk Edyta Dolecka, radni Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej, wielu przedstawicieli z instytucji, urzędów, szkół, ośrodków kultury i stowarzyszeń z terenu naszego regionu oraz licznie przybyli mieszkańcy Powiatu Leżajskiego jak również osoby spoza jego granic.

W części oficjalnej głos zabrał Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, który w swoim wystąpieniu zwrócił szczególnie uwagę na istotę i należną pamięć o Powstańcach Warszawskich, podkreślając rangę zrywu niepodległościowego, który był największą akcją zbrojną prowadzoną przeciwko Niemcom
w okupowanej przez nich Europie.

Kontynuacją występów artystycznych była muzyczna opowieść piosenkami Edith Piaf „Historia jej życia. Występ odbył się pod egidą Teatru Muzycznego „Broadway działający przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk. Przed publicznością wystąpili: Katarzyna Kasperek (wokal), Stanisław Osip (akordeon), Bogusław Rup (kontrabas), Franciszek Kostek (klarnet).

Dużą popularnością cieszyła się prezentacja sprzętu i wozów bojowych wystawiona przez Państwową Straż Pożarną w Leżajsku, KP Policji w Leżajsku, 18 Pułk Saperów z Niska, Wojskowe Centrum Rekrutacji z Niska, Jednostki Strzeleckiej JS 2035 Leżajsk.

W trakcie wydarzenia na placu muzealnym obecny był punkt promocyjny z SP ZOZ w Leżajsku, który równie cieszył się ogromną popularnością wykonując na swoim stanowisku bezpłatne badania i konsultacje.

Ponadto równie wielką popularnością wśród najmłodszych cieszyły się zabawy animacyjne, malowanie twarzy w barwach narodowych organizowane przez leżajskich harcerzy z ZHP Leżajsk, Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Leżajsku oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Ponadto była możliwość spróbowania tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łukowej jak też zasmakowania tradycyjnej wojskowej grochówki, którą przygotował Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, a którą częstowali obecni leżajscy strzelcy działający przy leżajskim liceum. Ponadto dla najmłodszych bezpłatnie udostępniona została do zabaw duża dmuchana zjeżdżalnia.


Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie dziękuje za współpracę przy organizacji Powiatowego Pikniku Patriotycznego: Gminnemu Ośrodkowi Kultury Gminy Leżajsk, Zespołowi Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, strzelcom z Jednostki Strzeleckiej JS 2035 Leżajsk, leżajskim harcerzom z ZHP Hufiec Leżajsk, Komendzie Powiatowej Policji z Leżajska, Straży Pożarnej z KP PSP w Leżajsku, 18 Pułkowi Saperów z Niska, Wojskowemu Centrum Rekrutacji z Niska, Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Leżajsku, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Leżajsku, Kołu Gospodyń Wiejskich z Łukowej, Miastu Leżajsk, Studiu Muskus oraz partnerom medialnym: Leżajsk Info oraz Sattel w Leżajsku.


Tekst i zdjęcia: Muzeum Ziemi Leżajskiej