„Roman Dmowski – jego droga do niepodległości”

W dniu 16 marca 2018 roku w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się prelekcja pt. „Roman Dmowski – jego droga do niepodległości”. Prelekcja rozpoczęła cykl comiesięcznych wykładów poświęconym „Ojcom Niepodległości”, które wyszły z inicjatywy Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz dr Dariusza Półćwiartka nauczyciela historii z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycił radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Bartnik. Przybyli również przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej z prezesem okręgu podkarpackiego Marcinem Kowalskim na czele, oraz młodzież z leżajskich szkół: Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki ze swymi nauczycielami.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński wprowadzeniem w cykl spotkań oraz powitał przybyłych gości. Następnie odtworzono krótki film wprowadzający w biografię Romana Dmowskiego, po czym jego postać przybliżył dr Dariusz Półćwiartek., który skierował do zebranych swe słowa. Pierwsze spotkanie zakończyła krótka dyskusja na temat życia Romana Dmowskiego.

 

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Zachęcamy do włączenia się do akcji społeczno-patriotycznej „35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego”., która odbędzie się 13 grudnia na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku. Po czym przeniesie się do siedziby Muzeum Ziemi Leżajskiej. 

godz. 17:00
– ROZPOCZĘCIE UROCZYSTOŚCI PRZY POMNIKU OFIAR KOMUNIZMU na cmentarzu komunalnym w leżajsku
– salwa honorowa (Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego)
– Zapalenie światełka wolności
– ułańska cisza w wykonaniu trębacza (Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego)
– przemarsz do Muzeum Ziemi Leżajskiej

godz. 18:00
– pieśni patriotyczne w Muzeum Ziemi Leżajskiej Chór „CANTIAMO” – Gimnazjum Miejskie im. Wł. Jagiełły w Leżajsku
– prelekcja: Mieczysław Liber przewodniczący NSZZ Solidarność w Leżajsku
– Projekcja filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”

Z życia na zesłaniu

Na przestrzeni dziejów nasz kraj i ludzie go zamieszkujący przechodzili różne koleje losu. I tak jak dzisiaj, chcielibyśmy pamiętać rzeczy tylko te dobre a o złych jak najszybciej zapominać, tak i ludzie żyjący w wojennej i powojennej rzeczywistości mieli podobne marzenie. Nie było i nie jest to jednak takie proste. Jak bowiem wymazać z pamięci lata spędzone na obczyźnie, wśród pustkowia na którym temperatura sięga minus siedemdziesięciu stopni a głód i wycieńczająca praca są obowiązkowym elementem każdego dnia. Tak bowiem wyglądało życie na syberyjskim zesłaniu a ludzie, którzy ten koszmar przeżyli, żywy „obraz piekła” mają ciągle przed oczyma.

W środę, 7 grudnia, mieszkańcy powiatu leżajskiego mieli możliwość poznać historię leżajszczanina, Jerzego Raźnikiewicza oraz spotkać się z jego dziećmi. W tym dniu w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się bowiem prelekcja pt. „Z Sybiru do Polski. Obraz syberyjskiego szlaku Jerzego Raźnikiewicza” oraz prezentacja filmu dokumentalnego „Polak z Leżajska” przedstawiającego jego losy, autorstwa Pana Dionizego Garbacza, którego nie mogło zabraknąć podczas spotkania.

Jerzy Raźnikiewicz urodził się w 1925 r. w Leżajsku jako syn Jana i Marii z domu Dziwota. Jako żołnierz AK obwodu łańcuckiego, 23 grudnia 1944 r. skazany przez sowiecki trybunał wojenny na pięć lat łagrów za posiadanie broni, zaś trzy tygodnie później, 15 stycznia 1945 r. towarowym pociągiem został wywieziony ze Lwowa na Sybir. Przydzielono mu pracę w kopalni „Małyj Artiom”, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Rosjankę Marię Szczetniową. Po ślubie zamieszkali w baraku przeznaczonym dla robotników z kopalni. Mieli trójkę dzieci- Waleriana, Antoninę i Annę.

Prelekcja oraz film dały możliwość poznania codziennego życia syberyjskich ludzi, zaś spotkanie z dwójką dzieci zmarłego w 1992 Jerzego – Antoniną i Walerianem, były szansą zadania pytań i uzyskania bezpośrednio odpowiedzi od osób, które z syberyjską rzeczywistością spotkały się jako małe dzieci.

W spotkaniu oprócz rodziny Jerzego Raźnikiewicza oraz Pana Dionizego Garbacza uczestniczyli m.in. Pan Zdzisław Leśko – Wicestarosta Leżajski wraz z małżonką, Pan Eugeniusz Matkowski – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, Pan Stanisław Chmura i Pani Anna Ordyczyńska –  pasjonaci lokalnej historii. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 130 osób.

Spotkanie poprowadzili- Jacek Kwieciński, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Marian Matkowski, Pracownik Dokumentacji Dziejów Miasta. Jednostki te były jednocześnie organizatorami wydarzenia.

„Pamięć i Wiara”

W piatek 8.02.2008 roku nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej „Pamięć i Wiara” Kościoły na Kresach Dawnej Rzeczypospolitej w fotografii Stanisława Szarzyńskiego z Przemyśla Wystawa czynna 09.02.2008 – 29.02.2008 poniedziałek – piatek 12:00 – 16:00 soboty i niedziele 16:00 – 18:00 Wstęp na wystawę jest bezpłatny