Zmarł prof. dr hab. Józef Półćwiartek

Dyrekcja, Rada i Pracownicy Muzeum Ziemi Leżajskiej składają rodzinie oraz bliskim zmarłego dr. hab. Józefa Półćwiartka prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego wyrazy najszczerszego współczucia.

Od początku istnienia Muzeum Ziemi Leżajskiej Pan Profesor włączył się aktywnie w jego działalność jako członek Rady Muzeum i szczodry ofiarodawca zbioru bibliotecznego poświęconego historii regionalnej Polski południowo-wschodniej od średniowiecza do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem Leżajska i historycznego starostwa leżajskiego, a także obszaru Puszczy Sandomierskiej i Rusi Czerwonej.

Zbiór tworzy około 3000 jednostek inwentarzowych, wśród nich rękopisy sięgające początku XVII w., starodruki, mapy, fotografie, szkice oraz prace doktorskie i magisterskie.

Archiwum Państwowe w Przemyślu przechowuje natomiast od 2015 roku korespondencję, zbiory dokumentowe dotyczące działalności własnej i rodzinnej oraz pamiętnik Józefa Półćwiartka z lat 1958–2012 liczący 2200 kart.

Dorobek pisarski Profesora to ok. 250 publikacji naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. Dla mieszkańców Ziemi Leżajskiej pozostanie na zawsze w pamięci jako redaktor „Dziejów Leżajska” czy „Dziejów Ziemi Grodziskiej”.

Pogrzeb Prof. Józefa Półćwiartka odbędzie się w dniu 11 października (piątek) na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie (ul. Cienista). Msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.30.