Muzeum Ziemi Leżajskiej w dniu dzisiejszym zaprezentowało dwukrotnie film dokumentalny „Kobiety z Podkarpacia w walce z okupantem” wyprodukowanego przez Fundację Wczoraj i Jutro.
Obraz oparty jest o wspomnienia dwóch kombatantek; pani kpt. Marii Mireckiej Loryś oraz pani sierżant Władysławy Jedynackiej.
Film „ Kobiety z Podkarpacia w Walce z okupantem” jest projektem zrealizowanym przez Fundację Wczoraj i Jutro przy pomocy środków przyznanych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w ramach konkursu dotacyjnego „Niepodległa Wczoraj dziś jutro.” Film został zrealizowany we współpracy z IPN-em, zabiera w nim głos dr. Krzysztof Kaczmarski Naczelnik Biura Badań Historycznych rzeszowskiego oddziału tej instytucji.
Obraz oparty jest o wspomnienia dwóch kombatantek; pani kpt. Marii Mireckiej Loryś, komendantki pionów kobiecych NOW i NZW, najpierw na Nisko, Rzeszów, a w pewnym momencie nawet na cały kraj, oraz pani sierżant Władysławy Jedynackiej, łączniczki, żony Ludwika Więcława ps. Śląski, jednego z liderów drugiej konspiracji na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego. Pani Władysława na co dzień mieszka w Leżajsku, natomiast pani Maria do kwietnia mieszkała w Racławicach koło Niska, teraz natomiast przeprowadziła się do domu opieki w Warszawie. Obydwie Panie zachowały świetną pamięć, obydwie również mają niesamowity talent narratorski, przez co ich opowiadań można słuchać z najwyższą przyjemnością, całymi godzinami. W filmie zawarte są też wypowiedzi dzieci bohaterek tamtych czasów, szczególnie pana Stanisława Chmury, córki pani Lidii Greger, również weteranki tamtych czasów. Sam w sobie film ma na celu pokazywać bezinteresowność w walce o ojczyznę, oraz samą rolę kobiet podczas wojny – szalenie ważną chociaż bardzo niedocenianą.
Film ma na celu również kreowanie wśród młodego pokolenia wzorców patriotycznych, oraz poświęcenia dla ojczyzny, którym przez całe swoje życie kierowały się Panie występujące w filmie. Bardzo ważna jest też popularyzacja historii, do czego nic nie może się przyczynić lepiej, niż bezpośredni jej świadkowie.
Projekt zrealizowany z budżetu Województwa Podkarpackiego