“W sieciach bezprawia” – relacja

29  kwietnia 2025 r. w Sali Konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej miała miejsce promocja książki Kazimierza Chmury pt. „W sieciach bezprawia”. Są to wspomnienia żołnierza Armii Krajowej i więźnia sowieckiego łagru w Workucie. Przygotowane zostały do druku przez jego bratanka Stanisława Chmurę i opatrzone słowem wstępnym przez dr Marcina Bukałę, naczelnika Biura Edukacji Publicznej  IPN o/w Rzeszowie. Partnerami wydania książki było Muzeum Ziemi Leżajskiej, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Urząd Miejski w Leżajsku i Urząd Gminy w Kuryłówce.

W wydarzeniu wzięli udział: członkini Zarządu Powiatu Leżajskiego Wanda Rakszawska-Stopyra, burmistrz Leżajska Krzysztof Trębacz, radni Rady Muzeum: Bożena Majewska, Antoni Bereziewicz, Stanisław Chmura, Roman Szałajko oraz liczni mieszkańcy powiatu leżajskiego. Gośćmi honorowymi spotkania byli synowie Kazimierza Chmury – Andrzej i Zbigniew Chmurowie.

Na wstępie prowadzący spotkanie dyrektor Muzeum Jacek Kwieciński powita wszystkich zebranych i zaprosił na część artystyczną w której wystąpili: trio fletowe z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku : Lena Staroń, Michalina Sulkowska, Hanna Józefara w utworach: „Ostatni mazur”, „Wojenko, wojenko” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Następnie Monika Paluch odegrała na fortepianie kilka utworów Fryderyka Chopina.

Kolejnym punktem wydarzenia była prelekcja dr Marcina Bukały pt. „Deportacje Polaków na Syberię” na przestrzeni od XVI do XX wieku. Podkreślił w niej negatywne znaczenie Syberii w życiu wielu polskich pokoleń.

W kolejnej części z własnym repertuarem muzycznym wystąpili syn Kazimierza Chmury – Andrzej Chmura (gitara, śpiew) i Mirosław Dyjak (harmonijka ustna).  

Końcowym punktem promocji była prezentacja książki przez bratanka autora Stanisława Chmurę pt. „Syberyjska odyseja. Droga przez cierpienie ku wolności”. Przedstawił w niej życie swojego stryja od narodzin w Sarzynie, przez okres zamieszkania w Drohobyczu, zesłania do kopalni węgla w Workucie i problemów związanych z powrotem do Polski po II wojnie światowej oraz działalność w Stowarzyszeniu Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Publikacja jest do nabycia w punkcie kasowo- informacyjnym Muzeum.