Park Drewnianej Zabawki

Kilka lat temu Muzeum Ziemi Leżajskiej podjęło inicjatywę, która miała na celu podtrzymanie tradycji wyrobu drewnianych zabawek, które zachwycają swoją prostotą i urokiem. To przedsięwzięcie miało na zadaniu także zwrócenie uwagi społeczeństwa na zalety tego typu produktów, gdyż są one trwałe, ekologiczne i bezpieczne dla dzieci.

W 2014 roku w Leżajsku powstał jedyny w swoim rodzaju „Park Drewnianej Zabawki”. Można w nim podziwiać powiększone modele: dzięciołka, wozu z konikiem, konika na biegunach, wiatraczka i ludzika schodzącego po drabinie. Dołączyły one do ptaka klepaka – pierwszej dużej zabawki, która stanęła przed Muzeum Ziemi Leżajskiej już kilka lat temu.

Jak widać na poniższych zdjęciach „ptak klepak – gigant” poddany został gruntownej odnowie. Został on odmalowany a zarazem uzupełniono w nim wszelkiego rodzaju ubytki, które powstały na skutek panujących warunków atmosferycznych. Zmodernizowany “ptak klepak – gigant” po raz kolejny stanął przed muzeum. Tym razem został on umiejscowiony w centralnej części “Parku Drewnianej Zabawki”.
Ta odwzorowana postać zabawki w tradycyjnych kolorach nawiązuje do popularnych w regionie ręcznie wykonywanych zabawek, również przez pracowników Muzeum Ziemi Leżajskiej. Jego zadaniem jest nawiązanie do jednej z wystaw stałych w muzeum poświęconej zabawkarstwu leżajskiemu. Ta powiększona zabawka w 2000 roku na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze promowała walory turystyczne Podkarpacia.

“Ptak klepak” to ruchomy ptaszek na dwóch kółkach, popychany porusza skrzydłami, które, uderzając o siebie, wydają dźwięk przypominający klaskanie.  Dostępny jest on w sklepiku muzealnym razem z innymi zabawkami, takimi jak bryczka, strażak czy dzięciołek.

Po drugiej stronie placu muzealnego został umieszczony odnowiony wasążek (wasąg), dawny wóz wyjazdowy. To wypleciona z wikliny skrzynia (kosz), którą nakładano na wóz lub zimą na sanie. Wasążki służyły wyłącznie do wyjazdów specjalnych, np. do kościoła, do ślubu lub w jakiejś ważnej sprawie. Części na jego renowację otrzymaliśmy od różnych osób i stowarzyszeń. Wóz bezpośrednio nawiązuje do stałej ekspozycji etnograficznej w muzeum.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz naszego „Parku Drewnianej Zabawki”.