Ekspozycja saloniku mieszczańskiego ponownie otwarta dla zwiedzających

Wszystkich zwiedzających serdecznie zapraszamy do ponownie otwartej ekspozycji saloniku mieszczańskiego, znajdującej się na piętrze w Dworze Starościńskim. Pomieszczenie zostało zaaranżowane na wzór wystroju wnętrz z lat dwudziestych XX wieku.

Salon to reprezentacyjny pokój, w którym kwitło życie towarzyskie mieszczan. W jego centralnym punkcie znajduje się stół z tapicerowanymi krzesłami. W pozostałych częściach pomieszczenia rozstawione są inne meble i sprzęty codziennego użytku: sofa i mała sofka dziecięca, komoda, damska toaletka oraz maszyna do szycia marki Singer.

Obok niezbędnego umeblowania w salonie znajduje się biblioteczka, świadcząca o intelektualnych aspiracjach mieszkańców domu, w której zamieszczony jest kilkunastotomowy zbiór Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberga m.in. z hasłem o Leżajsku. Na półkach wystawiono również kolekcję płyt ebonitowych z muzyką rozrywkową i ludową. O muzycznych zainteresowaniach mieszczan świadczy także wyprodukowany w 1927 roku w  Stanach Zjednoczonych gramofon na korbę firmy Brunswick. Warto dodać, że do dzisiaj jest on w pełni sprawny. Całości dopełnia fortepian marki Carl Dörr, sprowadzony w 1898 roku z Austrii, komplet nut pochodzi zaś z początku XX wieku.

Ściany saloniku zdobią fotografie z portretami kobiet z przełomu XIX i XX wieku, obrazy autorstwa Janiny Pieniowskiej i Teresy Mrugacz, przedstawiające leżajskie kamieniczki i klasztor, zegar ścienny oraz lustro wykonane ze szkła fazowanego. Uwagę przyciąga zwłaszcza kilim, na którym widnieje Dwór Starościński.

 

1 sierpnia. Pamiętamy!

Wczoraj obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu Powstawania Warszawskiego. Ta trwająca  dwa miesiące akcja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00 to historyczny moment, spośród zawiłych – raz lepszych, raz gorszych – dziejów państwa polskiego. Godzina „W” to czas, kiedy tysiące osób w geście największego oddania i patriotyzmu podjęło decyzję, warzącą na ich życiu czy śmierci – szala leżała pośrodku a cel czynu zaćmiewał wszystko.

Rozpoczęta 1 września 1939 roku II wojna światowa siała spustoszenie w całym kraju, a jej punktem kulminacyjnym stała się Warszawa. To piękne, tętniące niegdyś życiem miasto, zmieniało się nie do poznania, będąc miejscem ciągłych walk, strachu i bólu. Mieszkańcy nie mogli patrzeć na to obojętnie. Zaczęto tworzyć podziemne struktury ruchu oporu. W 1944 roku dowództwo Armii Krajowej podjęło decyzję o rozpoczęciu otwartej walki zbrojnej w stolicy. Stanęło do niej ok. 50 tysięcy powstańców, dysponując skromnym zasobem broni i amunicji. Miażdżąca przewaga liczebna oraz techniczna doprowadziła do przerwania walki i podpisanie aktu kapitulacji powstania. W starciach poległo ok. 17 tysięcy powstańców i ok. 150 tysięcy ludności cywilnej. Tysiące osób zostało też rannych, wielu mieszkańców wywieziono do obozów lub na prace przymusowe. Jeszcze kilka miesięcy po upadku powstania Warszawa była rabowana i niszczona.

Dziś wielu historyków i laików zadaje sobie pytanie – czy było warto? Na to pytanie niech będzie odpowiedzią liczba powstańców, która swoim zdrowiem i życiem przypłaciła za okazany patriotyzmem i chęć wolności. Powstańcy walczyli i oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Pamiętajmy o tym. Chwała Bohaterom!

Leżajsk także pamiętał o warszawskich bohaterach. W czasie godzinny „W”, gdy zawyły miejskie syreny,  z rynku (obok ratusza) zostały wypuszczone w niebo balony w barwach narodowych, zabrzmiała patriotyczna muzyka a przybyli mieszkańcy przystanęli, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność.

Wydarzenie przygotowane zostało przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wzięli w nim udział oraz głos zabrali: Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul.

Za włączenie się w ten wymowny gest dziękujemy także leżajskim harcerzom, młodzieży wszechpolskiej, którzy przygotowali oprawę oraz mieszkańcom miasta. Za sponsoring wypuszczonych w niebo balonów dziękujemy Firmie SZAFIR.

Autor: Paulina Szczepanik

 

 

Wakacje w Muzeum Ziemi Leżajskiej za nami

Wakacyjne zajęcia muzealne dla dzieci dobiegły końca. Przez dwa tygodnie najmłodsi uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach. Podczas lekcji dzieci zapoznały się z tematyką znanych baśni i bajek, historią Polski, symbolami narodowymi, czy dziejami zabawki ludowej. Zajęcia były świetną okazją do wypróbowania swoich umiejętności artystycznych. Każde dziecko miało możliwość wykonania ozdób z papieru (zionący ogniem smok, godło, jaskółka), samodzielnie przygotowało biżuterię z masy solnej oraz wcieliło się w rolę artysty w malarskim plenerze.

Warsztatom towarzyszyły liczne gry, konkursy, zabawy. Wakacje w Muzeum był to mile spędzony czas, który wywołał dużo uśmiechu i radości na dziecięcych twarzach. Każdy z nas będzie je ciepło wspominać. Dzieci niejednokrotnie zaskoczyły wszystkich swoją wiedzą, pomysłowością i zdolnościami plastycznymi. Lekcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony najmłodszych, jak i rodziców co bardzo nas cieszy i zarazem potwierdza, że inicjatywy takie jak ta są jak najbardziej potrzebne.

 

Zapraszamy do sklepiku w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Leżajskie zabawki mogą pochwalić się bardzo długą i ciekawą historią. Pierwsze drewniane wyroby powstały już w XVIII wieku. W Leżajsku funkcjonowała bowiem szkoła zabawkarstwa, w której można było poznać tajniki tej profesji, a także nauczyć się wytwarzania kogucików, wózków, czy koników na biegunach.
Muzeum Ziemi Leżajskiej do dziś podtrzymuje tę piękną tradycję regionu. Zajmujemy się produkcją drewnianych zabawek, które niezmiennie zachwycają turystów.

Wszystkich zwiedzających serdecznie zapraszamy do muzealnego sklepiku, gdzie można nabyć pamiątki związane z Leżajskiem. Prowadzimy sprzedaż zabawek drewnianych, wytworzonych przez naszych pracowników, jak również przez lokalnych zabawkarzy i inne polskie firmy. Ogromną popularnością cieszy się nasza rodzima magiczna deseczka, która zaskakuje swoją oryginalnością. Duże zainteresowanie wzbudzają także inne produkty z drewna takie jak bocian, ptak klepak, fliper, bryczka i koń na biegunach.
Jesteśmy przekonani, że w szerokim asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy.

Fotografie z podróży Pani Agaty Stępniowskiej

Zdjęcia Pani Agaty Stępniowskiej są odzwierciedleniem emocji związanych z czasem i przestrzenią. Przedstawiają dane miejsca, ludzi, kulturę, a także naturę, bez żadnych ograniczeń geograficznych.

Autorka zaprzecza stereotypowi, że fotografia podróżnicza jest łatwym gatunkiem. Jej warsztat cechuje pełen profesjonalizm, a fotografie powstają dzięki ogromnej kreatywności i łączeniu odrębnych stylów. Autor — Agata Stępniowska, urodzona 12 czerwca 1994 roku. Studentka Wydziału Sztuki, specjalizacji Form projektowych i multimedialnych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Od 8 lat zajmuje się fotografią hobbistycznie, a także zawodowo. Serdecznie zapraszamy do galerii Muzeum Ziemi Leżajskiej od 26 lipca 2018r.

Godzina W – Powiat Leżajski pamięta!

Powstanie warszawskie było największym zrywem militarnym w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka trwała 63 dni. 1 sierpnia 1944 r. po latach okrutnej i zbrodniczej okupacji III Rzeszy warszawiacy chwycili za broń. Bitwa o stolicę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców.

1 sierpnia, o godzinie 17.00 w Warszawie rozlegną się syreny. Zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 74 lat. O powstańcach, którzy stanęli do heroicznej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców.

Leżajsk również pamięta o warszawskich bohaterach. Spotkajmy się razem na rynku (obok ratusza) w środę, 1 sierpnia chwilę przed 17.00. O godzinie „W” do nieba wypuszczone zostaną balony w barwach narodowych.

Organizatorami niniejszego wydarzenia są Muzeum Ziemi Leżajskiej, Starostwo Powiatowe w Leżajsku oraz Urząd Miejski W Leżajsku. Patronat nad obchodami powstania warszawskiego objął Poseł na Sejm RP- Jerzy Paul.

Sponsorem głównym jest firma dekoracyjna Szafir.

 

Nowe eksponaty w Muzeum

W ostatnim czasie do naszego Muzeum trafiło wiele cennych eksponatów z I poł. XX w. Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji z siedzibą w Paryżu ( S.M. W. P. F.) przekazało za pośrednictwem P. Zbigniewa Szczębary, członka Komisji Rewizyjnej   S.M. W. P. F.  21 artefaktów z czasów II wojny światowej. Są nimi medale, naszywki i guziki wojskowe oraz odznaki polskich formacji zbrojnych i instytucji cywilnych  na Zachodzie.

  1. Jacek Kozyra w imieniu Grupy Poszukiwawczej „ Odnaleźć, Ocalić, Pamiętać…” z Woli Zarczyckiej przekazał niemiecką klamrę do pasa, 2 łuski, polski guzik wojskowy i 2 monety, odnalezione w trakcie prac eksploracyjnych.
  2. Stanisław Piskor z Leżajska podarował 16 sztuk łusek kal. 5,2 i 7,6 mm
    z czasów I wojny światowej i 4 monety z przełomu XIX i XX w.
  3. Jan Wnęk z Grodziska Dolnego przekazał w formie depozytu dwa dokumenty: Premiowy Zapis Długu, opiewający na okaziciela na 20 koron wydany przez Austriackie Towarzystwo Czerwonego Krzyża z 1916 r. i Obligację 5% Krótkoterminowej Wewnętrznej Pożyczki Państwowej z r. 1920
    o wartości 1000 marek wydanej przez Skarb Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.           

  

 

Udostępnienie placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej

Z przyjemnością informujemy, iż od dnia 1 lipca 2018 r. plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej nie będzie zamykany jak to bywało o godzinie 16.00.

Chcąc udostępnić mieszkańcom i turystom możliwość odpoczynku, spędzenia miło czasu w otoczeniu pięknego Zespołu Dworu Starościńskiego rokrocznie w okresie lipiec – wrzesień plac ten będzie otwarty każdego dnia do godzin zmierzchu.

Serdecznie zapraszamy jednocześnie życząc Państwu mile spędzonego czasu
Dyrekcja i Pracownicy Muzeum

Wystawa figurek z trylogii „Władca pierścieni”

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza na wystawę miniaturowych figurek postaci z filmu „Władcy Pierścieni. Na prezentowanej od dnia 03 lipca 2018 r. wystawie można będzie zobaczyć ok. 200 figurek ręcznie malowanych z powieści J.R.R. Tolkiena.
Wystawa będzie czynna do 17 sierpnia 2018 r.

Serdecznie zapraszamy

Wstęp: 
2 zł bilet normalny, 1 zł bilet ulgowy.