IX Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie Filia w Leżajsku, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Leżajsku oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej zapraszają na IX Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli który odbędzie się w dn.02.10.2018 r. o godz. 15.00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa czynna będzie w dn. 02.10 – 04.11.2018 r.

 

 

Muzeum Ziemi Leżajskiej otrzyma dofinansowanie z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec

 

III edycja Funduszu Społecznego Grupy Żywiec została rozstrzygnięta. W tym roku zwyciężyło 18 projektów z czterech miast. Miło nam poinformować, że wśród grona laureatów znalazło się Muzeum Ziemi Leżajskiej. Projekt naszego Muzeum „Cudze chwalicie, swego nie znacie- Wielki Jarmark Kulturalny” zostanie dofinansowany kwotą 10 000 zł.

O wyborze najlepszych projektów zadecydowała Rada Funduszu składająca się z przedstawicieli Grupy Żywiec. Oceniając nadesłane propozycje, Rada zwracała uwagę przede wszystkim na realizowanie przez projekt jednego z wypracowanych obszarów tematycznych, a także zaangażowanie mieszkańców, oryginalność oraz możliwość jego kontynuacji w przyszłości.

„Wielki Jarmark Kulturalny” organizowany w maju 2019 roku – będzie to duże, plenerowe wydarzenie kulturalno- artystyczne i rozrywkowe, w ramach którego zaplanowano szereg atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Inicjatywa jarmarku ma na celu aktywizację i integrację mieszkańców powiatu leżajskiego, prezentację lokalnych twórców, a także promowanie walorów miasta i regionu.

Muzeum Ziemi Leżajskiej jako samorządowa instytucja kultury powiatu leżajskiego w swoich działaniach nie skupia się wyłącznie na muzealnictwie, lecz szeroko pojmowanej kulturze oraz współpracy z różnymi instytucjami i przedsiębiorstwami, m.in. z Browarem Leżajsk, który jest sponsorem znajdującej się w Muzeum Ekspozycji Browarniczej. W Muzeum odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, czy edukacyjnych.

 

Prelekcja o Ignacym Daszyńskim

W związku z przypadającą w tym roku 100-letnią rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński zaprasza na V już wykład w ramach cyklu comiesięcznych prelekcji poświęconych Ojcom Niepodległości. Prelekcję o Ignacym Daszyńskim wygłosi dr Dariusz Półćwiartek, nauczyciel historii z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Wykład przeprowadzony zostanie w dniu 28 września br. o godz. 11.00 w Sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Patronat sprawuje Marek Śliż Starosta Leżajski

Serdecznie zapraszamy

 

Ignacy Jan Paderewski – wykład

13 września w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej przeprowadzony został kolejny wykład poświęcony Ojcom Niepodległości. Tym razem przybliżona została sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego. 

W wykładzie licznie wzięła udział młodzież szkół średnich z Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku. Po zakończonym wykładzie uczniowie wykonywali pamiątkowe zdjęcia przy Pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r., oraz Katastrofy Smoleńskiej przed którym dwa dni wcześniej Prezydent RP Andrzej Duda składał wieniec oddając hołd pomordowanym i tragicznie zmarłym.

Cykl wykładów prowadzonych przez Muzeum wpisuje się w przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia prowadzi dyrektor MZL Jacek Kwieciński, a patronuje im Starosta Leżajski Marek Śliż. Prelegentem jest dr Dariusz Półćwiartek.

 

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Leżajsku

11 września 2018 roku to dzień, który na długo zapadnie w naszej pamięci. Wszystko z powodu uroczystości, która odbyła się przed Muzeum Ziemi Leżajskiej. Do Leżajska przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda, po to, by spotkać się z mieszkańcami, samorządowcami i władzami województwa.

Po oficjalnym powitaniu Prezydenta przed Muzeum przez Starostę Leżajskiego Pana Marka Śliża oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu Leżajskiego Prezydent udał się na zwiedzanie ekspozycji Historii Miasta i Regionu oraz Etnograficzno- Zabawkarskiej. W trakcie pobytu Prezydent dokonał pamiątkowego wpisu do księgi pamiątkowej Muzeum, w którym wyraził wdzięczność za pielęgnowanie tradycji regionu oraz z podziękowaniem za miłe przyjecie.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przed Muzeum. Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r. oraz Katastrofy Smoleńskiej, a następnie wygłosił przemówienie. Podczas wystąpienia Prezydent przypomniał, że Leżajsk został ulokowany w 1397 r., czyli ponad 600 lat temu, a prawa miejskie nadał mu Władysław Jagiełło. – „Od tego czasu zaczyna się dynamiczny rozwój miasta, ale nie brakuje też klęsk. Miasto po ponad stu latach swojego istnienia zostaje zniszczone przez kolejny najazd tatarski. I wtedy kolejny wielki, polski król Zygmunt I Stary nadaje przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim i od tego czasu Leżajsk się rozwija. Za 6 lat będziecie obchodzili 500-lecie tamtego ważnego i wielkiego wydarzenia” – zaznaczył. Andrzej Duda podkreślił też, że w 1525 r. król nadał miastu przywilej wytwarzania piwa i w ten sposób dziś stanowi Browar Leżajsk, który znany jest w całej Polsce.

W trakcie przemowy prezydent podkreślił, iż ogromne wrażenie wywarła na nim autorska wystawa naszego Muzeum „Matki Niepodległości”. Andrzej Duda dziękował za zorganizowanie tej niezwykle poruszającej ekspozycji. Dodał, że jest to bardzo oryginalny pomysł, ponieważ w żadnym innym mieście w kraju nie można zobaczyć takiej właśnie wystawy. Prezydent podkreślił, że jest dumny z faktu, iż Muzeum Ziemi Leżajskiej już rozpoczęło obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po zakończeniu części oficjalnej Prezydent rozmawiał z mieszkańcami. Każdy mógł przywitać się z głową państwa i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

Wizyta Prezydenta RP w Leżajsku

 

11 września 2018 r. (wtorek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami Leżajska na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Program prasowy:

Leżajsk

godz. 16.55    Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r. oraz Katastrofy Smoleńskiej (plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej, ul. Mickiewicza 20A)

godz.17.00  Spotkanie z mieszkańcami (plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej, ul. Mickiewicza 20A)

Zapraszamy na plac Muzeum Ziemi Leżajskiej już od godz. 16-ej!

Planowane wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

 

Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego godz. 15:45 – 16.15.Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 13.00. Obsługa medialna wyłącznie dla akredytowanych dziennikarzy. Akredytacje (zawierające: imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej, markę i numery rejestracyjne wozów transmisyjnych oraz numer telefonu kontaktowego) przyjmuje Pan Jacek Kwieciński Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej pod adresem e-mail:dyrektor@muzeum-lezajsk.pl do 10 września (poniedziałek) do godziny 13:00. Informacji dotyczących akredytacji oraz obsługi prasowej udziela Pan  Dyrektor Jacek Kwieciński, nr. tel.:  668 903 173.

Informacji nt. udziału Prezydenta RP w uroczystościach udziela Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, Joanna Kloch, tel.: 721 800 665.

Prelekcja o Ignacym Paderewskim

W związku z przypadającą w tym roku 100-letnią rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński zaprasza na IV wykład w ramach cyklu comiesięcznych prelekcji poświęconych Ojcom Niepodległości. Prelekcję o Ignacym Paderewskim wygłosi dr Dariusz Półćwiartek, nauczyciel historii z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Wykład przeprowadzony zostanie w dniu 13 września br. o godz. 11.00 w Sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Patronat sprawuje Marek Śliż Starosta Leżajski

Serdecznie zapraszamy

Ekspozycja saloniku mieszczańskiego ponownie otwarta dla zwiedzających

Wszystkich zwiedzających serdecznie zapraszamy do ponownie otwartej ekspozycji saloniku mieszczańskiego, znajdującej się na piętrze w Dworze Starościńskim. Pomieszczenie zostało zaaranżowane na wzór wystroju wnętrz z lat dwudziestych XX wieku.

Salon to reprezentacyjny pokój, w którym kwitło życie towarzyskie mieszczan. W jego centralnym punkcie znajduje się stół z tapicerowanymi krzesłami. W pozostałych częściach pomieszczenia rozstawione są inne meble i sprzęty codziennego użytku: sofa i mała sofka dziecięca, komoda, damska toaletka oraz maszyna do szycia marki Singer.

Obok niezbędnego umeblowania w salonie znajduje się biblioteczka, świadcząca o intelektualnych aspiracjach mieszkańców domu, w której zamieszczony jest kilkunastotomowy zbiór Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberga m.in. z hasłem o Leżajsku. Na półkach wystawiono również kolekcję płyt ebonitowych z muzyką rozrywkową i ludową. O muzycznych zainteresowaniach mieszczan świadczy także wyprodukowany w 1927 roku w  Stanach Zjednoczonych gramofon na korbę firmy Brunswick. Warto dodać, że do dzisiaj jest on w pełni sprawny. Całości dopełnia fortepian marki Carl Dörr, sprowadzony w 1898 roku z Austrii, komplet nut pochodzi zaś z początku XX wieku.

Ściany saloniku zdobią fotografie z portretami kobiet z przełomu XIX i XX wieku, obrazy autorstwa Janiny Pieniowskiej i Teresy Mrugacz, przedstawiające leżajskie kamieniczki i klasztor, zegar ścienny oraz lustro wykonane ze szkła fazowanego. Uwagę przyciąga zwłaszcza kilim, na którym widnieje Dwór Starościński.