„100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej”

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza wszystkich mieszkańców do zwiedzenia okolicznościowej wystawy, przygotowanej w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „ 100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej  ”. Wystawa składa się z dwóch modułów. Pierwszy stanowi zespół 17. plansz pt. „ Ojcowie Niepodległości – komu zawdzięczamy odzyskanie wolności? ”, przygotowany przez pracowników Muzeum.

Drugi, to unikalne, częściowo wcześniej nieprezentowane zbiory leżajskich kolekcjonerów i twórców: PP. R. Ciryta, K. Kuźniara, J. Śliwińskiego, K. Wojtanowicza, A. Szumilasa, J. Mieleszko, Specjalnego Ośrodka Społeczno – Wychowawczego w Leżajsku  oraz zasobów muzealnych.

Wśród eksponatów ułożonych na osi czasu od początku XX w. do 2018 r. są umieszczone oryginalne pocztówki i zdjęcia z terenów Ziemi Leżajskiej, dokumenty, publikacje książkowe oraz prasa. Narzędzia lekarskie i wyposażenie torby ratownika medycznego, proporczyki, banknoty i szklanki są również świadectwem minionych czasów. Kolekcja okolicznościowych medali przypomina o „Ojcach Niepodległości”, zaś w centralnym punkcie wystawy jest umieszczona kopia popiersia Józefa Piłsudskiego i sztandar leżajskiego oddziału Związku Strzeleckiego z 1927 r.  

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2019 r.

Koncert patriotyczny „Radośni z Wolności” oraz otwarcie wystawy „100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej”

W dniu 10 listopada o godzinie 16.00 w Kościele pw. Świętej Trójcy w Leżajsku odbył się koncert „Radośni z wolności”. Uroczystość zainaugurował występ zespołu instrumentalnego uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku. Zebranych gości powitał proboszcz leżajskiej fary, ks. prał. Marek Cisek, następnie głos zabrali Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz Starosta Leżajski Marek Śliż. Wydarzenie prowadził dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.

W koncercie wystąpili artyści reprezentujący Komitet Organizacyjny: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku, Chór Belcanto i Cantiamo (chór zarówno reprezentował Szkołę Podstawową Nr 2 w Leżajsku jak też Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku; szkołę tą reprezentował Dominik Tudryn) oraz Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk, Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej- Curie w Nowej Sarzynie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Leżajsku. Uczestnicy zaprezentowali publiczności 25 utworów w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Nie zabrakło piosenek legionowych, jak również tematycznych wierszy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Zebrani goście wysłuchali wykładu okolicznościowego o marszałku Józefie Piłsudskim, wygłoszonego przez dr. Dariusza Półćwiartka. Po prelekcji dyrektor muzeum Jacek Kwieciński zaprosił wszystkich na otwarcie wystawy „100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej”.

Po zwiedzeniu ekspozycji na każdego gościa czekał słodki poczęstunek.

Uroczystość odbyła się pod patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula.

Wystawa „100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej” otwarta będzie dla zwiedzających do końca lutego 2019 r.

Nowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum serdecznie zaprasza dzieci i młodzież uczęszczającą do wszystkich placówek oświatowych w powiecie leżajskim na specjalnie zorganizowane lekcje muzealne oraz lekcje okazjonalne, które będą prowadzone w okresie listopad – grudzień 2018 r.

Wszelkie informacje dotyczące szczegółowego opisu lekcji, grupy docelowej, rezerwacji, numeru kontaktowego do osoby prowadzącej oraz kosztów przedstawione zostały na załączonych poniżej kartach informacyjnych.

Serdecznie zapraszamy

19. AKCJA POLACY-RODAKOM.

Akcja w Leżajsku 2018. Muzeum Ziemi Leżajskiej Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku, wraz z Parlamentarzystami Ziemi Leżajskiej, Instytucjami Miasta Leżajska i Powiatu Leżajskiego zapraszają do wzięcia udziału w „19. Akcji Polacy – Rodakom. Akcja w Leżajsku 2018”  w okresie od 8 listopada do 04 grudnia 2018 r.

Zbieramy:
– słodycze, kakao, konserwy mięsne oraz tłuszczowo – mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż, mleko w proszku itp.
– małe zabawki – przytulanki

UWAGA:
Nie prowadzimy zbiórki odzieży i butów.
Również – mając duże zapasy – nie prowadzimy zbiórki książek.

„Szanowni Państwo, Chciałbym z wielką radością poinformować o tym, że w tym roku również organizujemy Akcję Polacy – Rodakom i będzie to już 19 – ta edycja. Zbiórka darów, przygotowywanie i przekazywanie biało – czerwonych paczek to przyjemność, ale również ogromna praca wykonywana przy dobrej woli wolontariuszy oraz wielu instytucji.To co wymaga szczególnego podkreślenia to fakt, że to Państwo jesteście najważniejsi w tej Akcji i dlatego zwracam się po raz kolejny z prośbą o włączenie się w zbiórkę darów, jak również proszę o zainteresowanie naszymi działaniami osób i instytucji będących potencjalnymi darczyńcami.W ciągu roku otrzymujemy wiele sygnałów od Polaków zza Granicy z których wynika, że spodziewają się czy też liczą na to, że również na najbliższe Święta Bożego Narodzenia otrzymają paczki tak jak rok czy też wiele lat temu. Są jednak miejsca gdzie mieszkają Polacy, którzy – jedynie – usłyszeli o naszych paczkach i też proszą aby im zrobić prezent. Jeżeli jest to możliwe to tylko dlatego, że jak do tej pory rok w rok jest coraz więcej paczek…”

Stanisław Gogacz Senator RP

Zapal znicz w miejscach pamięci – wieczorny spacer ulicami naszego miasta

Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński oraz Młodzież Wszechpolska zapraszają na wydarzenie ph. „Zapal znicz w miejscach pamięci – wieczorny spacer ulicami naszego miasta”, który odbędzie się 2 listopada (Dzień Zaduszny).

Celem tej symbolicznej akcji jest zapalenie zniczy pod wybranymi pomnikami i tablicami pamiątkowymi pomordowanych polskich patriotów, a zarazem pielęgnacja naszej zbiorowej pamięci i tożsamości.

Inicjatywę kierujemy do wszystkich mieszkańców Powiatu Leżajskiego. Zapraszamy 2 listopada na spacer z pochodniami i zniczami. Spacer rozpocznie się o godz. 19:00 przy pomniku Św. Jana Pawła II pod leżajską bazyliką i zakończy na cmentarzu komunalnym w Leżajsku.

Zachęcamy do zabrania ze sobą zniczy w kolorach bieli i czerwieni.

Zapraszamy!

 

 

„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Muzeum Ziemi Leżajskiej włącza się w organizowaną przez Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Leżajsku akcję „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”. Akcja dotyczy zbierania białych i czerwonych zniczy, które w dniu 01 listopada zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W związku z powyższym Muzeum zwraca się z prośba do mieszkańców naszego powiatu o czynne włączenie się w powyższą ideę.

Miejsce zbiórki: Muzeum Ziemi Leżajskiej
Ważna uwaga: prośba o zbiórkę odpowiedniego koloru zniczy tzn. białych i czerwonych – jako podkreślenie symboliki polskich barw narodowych.

LINKhttps://tmlikpw.pl.tl/SWIATELKO-PAMIECI-DLA-LYCZAKOWA-2018.htm

Kościół katolicki a sprawa niepodległości

 

Narodowe Święto Niepodległości do dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. 100 rocznica odzyskania przez Ojczyznę wolności jest doskonałą okazją, by opowiedzieć historię naszego kraju- także o roli kościoła,  działalności Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i znaczeniu Jasnej Góry dla formowania się polskiej suwerenności.

W związku z tą szczególną rocznicą dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński zaprasza na wykład „Rola kościoła katolickiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości”, który wygłosi dr Dariusz Półćwiartek, nauczyciel historii w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Prelekcja odbędzie się 31 października 2018 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum.
Patronat nad wydarzeniem sprawuje Starosta Leżajski Marek Śliż.
Serdecznie zapraszamy.

Kościół katolicki a sprawa niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości do dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. 100 rocznica odzyskania przez Ojczyznę wolności jest doskonałą okazją, by opowiedzieć historię naszego kraju- także o roli kościoła,  działalności Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i znaczeniu Jasnej Góry dla formowania się polskiej suwerenności.

W związku z tą szczególną rocznicą dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński zaprasza na wykład „Rola kościoła katolickiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości”, który wygłosi dr Dariusz Półćwiartek, nauczyciel historii w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Prelekcja odbędzie się 30 października 2018 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Starosta Leżajski Marek Śliż.

Serdecznie zapraszamy.

 

Spotkanie autorskie z dr. Mirosławem Surdejem

14 października, w Dzień Edukacji Narodowej w Muzeum Ziemi Leżajskiej gościliśmy wyjątkową osobę. O godzinie 17.00 rozpoczęło się spotkanie autorskie z dr. Mirosławem Surdejem, historykiem, starszym specjalistą Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

Podczas spotkania dr Surdej szczegółowo opowiedział słuchaczom o swojej publikacji „Okręg Rzeszowski Narodowej Organizacji Wojskowej- Narodowego Zjednoczenia Wojska Polskiego w latach 1944-1947”. Zainteresowani mogli również obejrzeć wystawę fotografii z lat 1944-1947, pochodzących ze zbiorów IPN.

Wydarzenie prowadził Dyrektor Jacek Kwieciński, w spotkaniu uczestniczył także Starosta Leżajski Pan Marek Śliż.