Godzina W – Leżajsk pamięta!

Powstanie warszawskie było największym zrywem militarnym w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka trwała 63 dni. 1 sierpnia 1944 r. po latach okrutnej i zbrodniczej okupacji III Rzeszy warszawiacy chwycili za broń. Bitwa o stolicę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców.

1 sierpnia, o godzinie 17.00 w Warszawie rozlegną się syreny. Zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 74 lat. O powstańcach, którzy stanęli do heroicznej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców.

Leżajsk również pamięta o warszawskich bohaterach. Spotkajmy się razem na rynku (obok ratusza) w środę, 1 sierpnia chwilę przed 17.00. O godzinie „W” do nieba wypuszczone zostaną balony w barwach narodowych.

Organizatorami niniejszego wydarzenia są Muzeum Ziemi Leżajskiej, Starostwo Powiatowe w Leżajsku oraz Urząd Miejski W Leżajsku. Patronat nad obchodami powstania warszawskiego objął Poseł na Sejm RP- Jerzy Paul.

Sponsorem głównym jest firma dekoracyjna Szafir.

 

Nowe eksponaty w Muzeum

W ostatnim czasie do naszego Muzeum trafiło wiele cennych eksponatów z I poł. XX w. Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji z siedzibą w Paryżu ( S.M. W. P. F.) przekazało za pośrednictwem P. Zbigniewa Szczębary, członka Komisji Rewizyjnej   S.M. W. P. F.  21 artefaktów z czasów II wojny światowej. Są nimi medale, naszywki i guziki wojskowe oraz odznaki polskich formacji zbrojnych i instytucji cywilnych  na Zachodzie.

  1. Jacek Kozyra w imieniu Grupy Poszukiwawczej „ Odnaleźć, Ocalić, Pamiętać…” z Woli Zarczyckiej przekazał niemiecką klamrę do pasa, 2 łuski, polski guzik wojskowy i 2 monety, odnalezione w trakcie prac eksploracyjnych.
  2. Stanisław Piskor z Leżajska podarował 16 sztuk łusek kal. 5,2 i 7,6 mm
    z czasów I wojny światowej i 4 monety z przełomu XIX i XX w.
  3. Jan Wnęk z Grodziska Dolnego przekazał w formie depozytu dwa dokumenty: Premiowy Zapis Długu, opiewający na okaziciela na 20 koron wydany przez Austriackie Towarzystwo Czerwonego Krzyża z 1916 r. i Obligację 5% Krótkoterminowej Wewnętrznej Pożyczki Państwowej z r. 1920
    o wartości 1000 marek wydanej przez Skarb Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.           

  

 

Udostępnienie placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej

Z przyjemnością informujemy, iż od dnia 1 lipca 2018 r. plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej nie będzie zamykany jak to bywało o godzinie 16.00.

Chcąc udostępnić mieszkańcom i turystom możliwość odpoczynku, spędzenia miło czasu w otoczeniu pięknego Zespołu Dworu Starościńskiego rokrocznie w okresie lipiec – wrzesień plac ten będzie otwarty każdego dnia do godzin zmierzchu.

Serdecznie zapraszamy jednocześnie życząc Państwu mile spędzonego czasu
Dyrekcja i Pracownicy Muzeum

Wystawa figurek z trylogii „Władca pierścieni”

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza na wystawę miniaturowych figurek postaci z filmu „Władcy Pierścieni. Na prezentowanej od dnia 03 lipca 2018 r. wystawie można będzie zobaczyć ok. 200 figurek ręcznie malowanych z powieści J.R.R. Tolkiena.
Wystawa będzie czynna do 17 sierpnia 2018 r.

Serdecznie zapraszamy

Wstęp: 
2 zł bilet normalny, 1 zł bilet ulgowy.

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na lekcje wakacyjne w Muzeum

W czasie wakacji zapraszamy dzieci w wieku powyżej 6 lat na twórcze zajęcia do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Spotkania odbywać się będą w poniedziałki, środy i piątki od godz. 9:00 do godz. 13:00.

Obowiązkowe zapisy na zajęcia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00 pod nr telefonu pod nr tel: 17 240 22 35,wew. 15 lub osobiście w budynku Dworu.

Koszt zajęć: 5zł/dzień
Maksymalna liczba to 25 osób. Prosimy o przynoszenie ze sobą kanapek. Muzeum zapewnia herbatę.

Plan lekcji wakacyjnych:

16.07.2018 (poniedziałek)
W krainie baśni i bajek

            Zajęcia edukacyjne mające na celu zapoznanie dzieci z tematyką znanych baśni
i bajek. W naszym Muzeum znajduje się duży zbiór ulubionych baśni i bajek dla dzieci. Jednak psotny Duszek Alfredzik zrobił nam na złość i pomieszał wszystkie książeczki. Teraz bohaterowie
nie wiedzą, w której bajce mieszkali i jakie były ich historie. Dzieci muszą pomóc wrócić postaciom
do ich bajkowych krain.
Każde dziecko przynosi ze sobą swoją ulubioną książeczkę,
do której wykona kolorową zakładkę.


18.07.2018 (środa)
Kocham Cię Polsko!

            Zajęcia związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – połączenie nauki i zabawy. Dzieci m.in. poznają najpopularniejsze polskie legendy, symbole narodowe oraz najważniejsze wydarzenia historyczne, a to wszystko poprzez ciekawe quizy, zagadki i zabawy. Na zakończenie każde dziecko wykona pracę plastyczną – smoka ziejącego ogniem – jako jeden z symboli Polski.

20.07.2018r. (piątek)
Jak to było z zabawkami…

            Jak każda rzecz, tak również zabawka dziecięca posiada swoją historię.
Na zajęciach dzieci poznają dzieje zabawki ludowej, w jaki sposób była wykonywana
i co było najczęstszym motywem występującym w zabawkarstwie. Na koniec każde dziecko wykona dla siebie tego typu zabawkę.

23.07.2018 r. (poniedziałek)
Zabawy, zabawki i wycinanki

            Czas spędzimy na wspólnych zabawach, grach, quizach, zgadywankach itp. Podczas zajęć dzieci wykonają również różne dekoracje z papieru.

25.07.2018 (środa)
Koraliki, wisiorki, muszelki, paciorki – ekologiczna biżuteria

            Bardzo ciekawe warsztaty plastyczne rozwijające zdolności manualne. Uczestnicy samodzielnie wykonają biżuterię z masy solnej, którą ozdobią i pomalują. Na koniec zajęć kolorowe paciorki połączą  w oryginalne kompozycje wisiorków, korali i bransoletek.

27.07.2018 (piątek)
Muzealny plener malarski

            Interesujące zajęcia plastyczne  na placu muzealnym. Wszyscy uczestnicy wcielą się w rolę prawdziwego artysty i jak on wyjdą ze sztalugami i farbami w plener. Pod okiem plastyka namalują własne dzieła z których pod koniec lekcji powstanie piękna wystawa
(w razie niepogody zajęcia odbędą się wewnątrz Muzeum).

 

Na Kres i jeszcze dalej…

16 czerwca Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprosiło na wernisaż wystawy „Na kres i jeszcze dalej” trzech artystek. Są nimi Ludmiła Sakharchuk, Irena Lawruszko i leżajszczanka Renata Gogol. Tematem prac pokazanych na wystawie są kresy, czyli Białoruś i Ukraina wzbogacone pierwiastkiem bałkańskim w postaci Bułgarii.

Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

NA KRES I JESZCZE DALEJ

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „NA KRES I JESZCZE DALEJ”, której autorem są Ludmiła Sakharchuk, Irena Lawruszko oraz Renata Gogol.

Wystawa przedstawia Białoruś, Ukrainę oraz Bułgarię w grafice oraz malarstwie.

Wernisaż odbędzie 16 czerwca o godz. 16:00 w Galerii Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Odlotowy Dzień Dziecka w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Już po raz kolejny Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało moc atrakcji dla wszystkich dzieci powiatu leżajskiego z okazji ich święta. Było naprawdę „odlotowo”, gdyż całość wydarzenia miała charakter II Pikniku Lotniczego.

Milusińscy mogli m.in. obejrzeć samolot PZL Gawron, usiąść za sterami dwóch szybowców, spróbować swoich sił na profesjonalnym symulatorze lotów, zobaczyć elementy wyposażenia lotniczego, wziąć udział w prelekcji leżajszczanina Witolda Ubrana – kapitana samolotu Dreamliner 787, zwiedzić Ekspozycję Etnograficzno-Zabawkarską oraz okazjonalną wystawę rowerów ROMET, skorzystać z pokazów przygotowanych przez Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku oraz Komendę Policji w Leżajsku a także pokazów pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Jednostkę Strzelecką w Leżajsku oraz leżajskich harcerzy. Dodatkową atrakcją byłą dmuchana zjeżdżalnia, animacje przygotowane przez pracowników muzeum oraz firmę Omega DJ oraz gry i zabawy z nagrodami. Przeprowadzono też konkurs plastyczny na promocyjny plakat Muzeum Ziemi Leżajskiej. Najpiękniejszy plakat zostanie wkrótce nagrodzony wycieczką całej klasy na lotnisko w Jasionce. Specjalne stanowisko z atrakcjami przygotowała też WARTA oddział w Leżajsku, umilając czas na wspólnym malowaniu, za co każde dziecko otrzymywało upominek.

Najmłodszych podczas wizyty w muzeum odwiedził Pan Marek Śliż – Starosta Leżajski, składając dzieciom życzenia, częstując słodkościami oraz włączając się do wspólnej zabawy. W ten szczególny dzień gościliśmy blisko 1500 osób.

Partnerami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Aeroklub Ziemi Jarosławskiej, firma AEROBAYART z Jelnej, Port Lotniczy Jasionka.

Sponsorzy: WARTA ul. Targowa 11 Leżajsk, Skok Małopolska Oddział w Leżajsku, firma z akcesoriami do telefonów komórkowych DEFO Leżajsk, firma ROLNIK Leżajsk, Agencja Interaktywna DKA MEDIA Leżajsk, Firma Rutkowski i Trębacz Leżajsk.