„Roman Dmowski – jego droga do niepodległości”

W dniu 16 marca 2018 roku w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się prelekcja pt. „Roman Dmowski – jego droga do niepodległości”. Prelekcja rozpoczęła cykl comiesięcznych wykładów poświęconym „Ojcom Niepodległości”, które wyszły z inicjatywy Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz dr Dariusza Półćwiartka nauczyciela historii z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycił radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Bartnik. Przybyli również przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej z prezesem okręgu podkarpackiego Marcinem Kowalskim na czele, oraz młodzież z leżajskich szkół: Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki ze swymi nauczycielami.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński wprowadzeniem w cykl spotkań oraz powitał przybyłych gości. Następnie odtworzono krótki film wprowadzający w biografię Romana Dmowskiego, po czym jego postać przybliżył dr Dariusz Półćwiartek., który skierował do zebranych swe słowa. Pierwsze spotkanie zakończyła krótka dyskusja na temat życia Romana Dmowskiego.

 

Turki idą…

Muzeum Ziemi Leżajskiej w dniu 8 kwietnia br. zainicjowało uroczystą paradę związaną z tradycjami straży grobowej w Powiecie Leżajskim ph. „Turki idą…”. Uroczystość ta ma na celu przywrócenie tej pięknej miejscowej tradycji.

W programie: uroczysta Msza Święta w kościele farnym p.w. Trójcy Świętej w Leżajsku, przejście spod kościoła farnego na dziedziniec przy Muzeum Ziemi Leżajskiej, pokaz musztry Straży Grobowej (Turków) z Gminy Tryńcza – odział z Jagiełły, wspólny poczęstunek tradycyjnym żurem wielkanocnym oraz otwarcie wystawy czasowej w Muzeum pt. „Turki i inne zwyczaje wielkanocne”.

Więcej szczegółów na plakacie.

 

WYSTAWA MATKI NIEPODLEGŁOŚCI MUZEUM

Niepodległość miała nie tylko zasłużonych Ojców, ale też wybitne Matki. Chociaż ze względu na realia epoki kobiety nie stały na czele wojsk czy ruchów politycznych, ich praca dla Polski miała niemniejsze znaczenie.

Na wystawie zaprezentowano sylwetki siedemnastu kobiet zasługujących na tytuł Matki Niepodległości oraz epokowe meble z tamtych lat. W jej skład weszło siedemnaście plansz, prezentujących sylwetki wybitnych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

 

Dzień Kobiet w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Dzień Kobiet to święto szczególne dla wszystkich Pań, tym bardziej, że od ubiegłego roku oficjalnie ma ono status międzynarodowy. Chcąc należycie uczcić tak ważny dzień, Starosta Leżajski Marek Śliż wraz z Dyrektorem Muzeum Ziemi Leżajskiej Jackiem Kwiecińskim, przygotowali dla kobiet wyjątkowy prezent w postaci bogatego programu artystyczno-kulturalny.

W dniu 8 marca Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało wiele atrakcji, zaś największą z nich – poza słodką niespodzianką jaką była szarlotka podana z lodami – był występ bieszczadzkich zakapiorów, tj. zespołu MELISA BLUES BAND, który gościł w naszym regionie po raz pierwszy. W jego repertuarze znalazła się zarówno poezja śpiewana, jak i bieszczadzki blues.

Panie, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu, tuż po przekroczeniu progów Muzeum zostały obdarowane przez Starostę Leżajskiego, Wicestarostę i Dyrektora Muzeum symbolicznymi różami. Spotkanie rozpoczął montaż słowno-muzyczny składający się z życzeń od panów z całego powiatu leżajskiego. Następnym punktem programu była prelekcja dr Janusza Fedirko, pt. „Walka Kobiet o Niepodległość”. Zaprezentowany wykład poświęcony był niedocenionej rolki kobiet w walce o niepodległość.

Dodatkową atrakcją przed koncertem był występ iluzjonisty – Przemysława Wilka – artysty estradowego, iluzjonisty, magika, który swoją pasją i talentem podzielił się z innymi, prezentując zadziwiające sztuczki magiczne.

Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało także specjalnie na ten dzień autorską wystawę okolicznościową, pt. „Matki Niepodległości”. Wystawa składa się z 17 plansz, na których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych kobiet walczących o niepodległość.

Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar.

Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.

W większości krajów Dzień Kobiet obchodzi się 8 marca. Są jednak wyjątki, ponieważ w Tunezji święto to obchodzi się 13 sierpnia. Początek marca został wybrany nie przez przypadek, gdyż jest on powiązany z rzymskimi obchodami Matronaliów, tj. święta macierzyństwa oraz płodności. W tym dniu kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.

Za oprawę świetlną dziękujemy PB LIGHT 

„POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – weekend za pół ceny”

Muzeum Ziemi Leżajskiej w dniu 11 marca, serdecznie zaprasza wszystkich zwiedzających na skorzystanie z oferty promocyjnej w ramach Akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – weekend za pół ceny” (w naszym Muzeum jest to niedziela), realizowanej pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej z siedzibą w Warszawie. W związku z tym zapraszamy na kompleksowe zwiedzanie Muzeum, obejmujące trzy wystały stałe w karnecie 50% :

– „Browarnictwo na Ziemi Leżajskiej”
– „Historia Miasta i Regionu”
– „Ekspozycja Etnograficzno – Zabawkarska”

Cena karnetu po obniżce
Karnet normalny: 7,50
Karnet ulgowy: 5,00

Usługa przewodnika:
– język polski:

turysta indywidualny: 5,00
grupy zorganizowane: 10,00

język angielski:
turysta indywidualny: 7,50
grupy zorganizowane: 15,00

Akcja „Weekend za pół ceny” w Muzeum Ziemi Leżajskiej dotyczy 11 marca – niedziela
(w sezonie jesienno-zimowym w soboty Muzeum jest nieczynne)

ZAPRASZAMY!

Szlachetna postawa rodziny PP. Hołotów.

P. Antoni Bereziewicz, Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej w ubiegłym roku dowiedział się o fakcie przechowywania mieszkańca Leżajska narodowości żydowskiej Chaskela Potaschera przez rodzinę PP. Hołotów z ul. Opalińskiego w czasie II wojny światowej. Po dogłębnych badaniach po raz pierwszy przedstawił swoje ustalenia publicznie 24 stycznia 2018 r. podczas X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, mających miejsce w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Następnie sporządził formalny wniosek do Ambasady Izraela w Warszawie z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie o przyznanie honorowego tytułu „ Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” rodzinie PP. Hołotów. Poczynił również kroki w kierunku umieszczenia na Ścianie Pamięci nazwiska i imion powyższej rodziny, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ma to nastąpić w najbliższym czasie, taką informację otrzymał z Muzeum.

Wiceminister w Muzeum

W poniedziałek, w Muzeum Ziemi Leżajskiej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Lenart wręczyli samorządowcom z regionu promesy na ponad 12 mln zł.

Wiceminister podkreślił, że dzięki wsparciu z programu „Maluch plus” w województwie podkarpackim powstanie ponad 1 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, jest to jedna z najwyższych dotacji w kraju z tego programu. „Co wskazuje na ogromne zaangażowanie podmiotów świadczących usługi opiekuńcze nad dziećmi i równie duże zainteresowanie rodziców takimi usługami” – dodał.

W związku z powyższym wydarzeniem, licznie zebrani goście tj. burmistrzowie oraz wójtowie z województwa Podkarpackiego zwiedzili ekspozycję browarniczą wraz z Dyrektorem Muzeum Ziemi Leżajskiej, Jackiem Kwiecińskim, który podkreślił, iż jest zaszczycony, że wydarzenie to akurat miało miejsce w tej placówce.

 

Roman Dmowski – Prelekcja

Odrodzenie się wolnej Rzeczypospolitej po 123 latach było przełomowym wydarzeniem. Po wysiłkach i trudach wielu Polaków, ofiarach I wojny światowej oraz działaniach dyplomatycznych odzyskano niepodległość. W związku z przypadającą w tym roku 100-letnią rocznicą tych wydarzeń Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński zaprasza na wykład w ramach cyklu comiesięcznych prelekcji poświęconych Ojcom Niepodległości. Prelekcję o Romanie Dmowskim wygłosi dr Dariusz Półćwiartek, nauczyciel historii z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

 

Nowe lekcje muzealne w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum serdecznie zaprasza dzieci / uczniów z przedszkoli i szkół na specjalnie zorganizowane lekcje okazjonalne nawiązujące do tradycji Świąt Wielkanocnych oraz na lekcję historyczną powiązaną ze zwiedzaniem niedawno otwartej w naszym Muzeum (po gruntownej modernizacji) wystawy Historycznej Miasta i Regionu.

Przygotowano następujące lekcje:

1)  Marszałek Józef Piłsudski – Twórca Niepodległej Polski 
(zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Historii Miasta i Regionu.
– lekcja prowadzona przez Pana mgr Romana Federkiewicza,

2) „Baranek Wielkanocny – z masy solnej”
 – lekcja prowadzona przez Panią mgr Monikę Gorzkiewicz,

3) „Pisanka rozkładanka” 
– lekcja prowadzona przez Panią mgr Monikę Gorzkiewicz

4) „Ale jaja! Tradycje i zwyczaje wielkanocne” 
– lekcja prowadzona przez Panią mgr Paulinę Szczepanik

5) „Słodkie święta” – warsztaty pieczenia
– lekcja prowadzona przez Panią mgr Martę Urban.

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy dzieci / uczniów z placówek oświatowych wraz z opiekunami w ramach zajęć szkolnych do czynnego uczestnictwa. Wszelkie informacje dotyczące szczegółowego opisu lekcji, grupy docelowej, rezerwacji, numeru kontaktowego do osoby prowadzącej oraz kosztów przedstawiamy na załączonych kartach informacyjnych.

           Licząc na zainteresowanie naszą propozycją 
       lekcji muzealnych łącze szczere wyrazy szacunku

                                                                                                              Jacek Kwieciński
                                                                                                                       Dyrektor
                                                                                                       Muzeum Ziemi Leżajskiej