Hełmy paradne z Trześniowa

Tradycja strażackiego hełmu paradnego

Paradny hełm strażacki jest bardzo ważnym elementem osobistego umundurowania strażaka ochotnika w czasie różnych uroczystości kościelnych, państwowych i strażackich. W muzeach i kolekcjach prywatnych można oglądać piękne egzemplarze powstałe w początkach ochotniczego ruchu strażackiego. Jedną z takich kolekcji dawnych i współczesnych paradnych hełmów strażackich jest kolekcja z Trześniowa. Ma ona początek w latach 80-tych. Wówczas wykonano pierwsze egzemplarze.

Hełmy są odtwarzane z egzemplarzy wypożyczonych z muzeów i odkupionych - zazwyczaj zdewastowanych, nie nadających się do użytku. Pierwowzory były noszone w okresie zaborów i II Rzeczy Pospolitej podczas świąt państwowych i kościelnych, a wzorowane były na hełmach greckich, rzymskich i francuskich.

Na okolicznościowych wystawach odtwórcy wystawiają od 50-ciu do 70-ciu typów hełmów. Ich hełmy znajdują się także w zarządach wojewódzkich i biurach terenowych OSP RP, muzeach i izbach pamięci. Uświetniają wiele imprez strażackich, zawodów i pokazów, często są darowane jako suweniry zarówno w kraju, jak i za granicą. Były przekazywane wielokrotnie przez oficjalne delegacje strażackie i państwowe, między innymi również w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Holandii i na Węgrzech.

 

- Paradne hełmy strażackie 
bilet: normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł