V Festiwal Kultury Lasowiackiej – relacja

W dniu 13 lipca 2025 r. w Muzeum Ziemi Leżajskiej miało miejsce wyjątkowe  wydarzenie pt. Zabawki leżajskie- tradycja zamknięta w drewnie”, które już od pięciu lat ożywia i promuje to, co w naszym regionie jest wyjątkowo cenne – dziedzictwo Lasowiaków. V Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane przez Województwo Podkarpackie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie wielotematyczne święto kultury ludowej Lasowiaków – grupy etnograficznej żyjącej na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. 

W ramach festiwalu w Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowano wiele atrakcji.

W godz. 15:00-18:00 można było bezpłatnie zwiedzić wraz z przewodnikiem ekspozycję etnograficzno-zabawkarską z tradycyjnymi zabawkami leżajskimi.

 O godzinie 16:00 na dziedzińcu muzeum, zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa” działający przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Dzieci i młodzież zaprezentowali tańce narodowe tj. krakowiak, polonez, zestawy tańców rzeszowskich, lasowiackich przybliżając kulturę naszego regionu w najpiękniejszy możliwy sposób – ruchem i tańcem. Następnie solistka Grupy „Meritum”Milena Socha zaśpiewała piękne przyśpiewki z regionu Rzeszowszczyzny, którego nieodłączną częścią są lasowiacy m.in. „W moim ogródeczku”, ”Lipka”i „Haniś”. Choreografem zespołu jest Pani Teresa Dydacka-Jarek, kierownikiem muzycznym Pan Bogdan Pęcak, a opiekunem artystycznym Pani Beata Mynard-Dziwota.

Kolejnym punktem festiwalu był występ zespołów śpiewaczych Koła Gospodyń Wiejskich „Łukowianie” z Łukowej oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Jagoda” ze Starego Miasta, które przedstawiły krótkie programy artystyczne nawiązujące do tradycji lasowiackich. Dodatkowo na stoiskach, przybyli goście mogli spróbować specjałów kuchni lasowiackiej.

W czasie trwającego festiwalu ceniony zabawkarz z naszego regionu Jan Dudziak z Brzózy Stadnickiej wraz z żoną prezentowali swoje wyroby oraz przedstawiali proces produkcji tradycyjnych zabawek drewnianych. Podczas warsztatu „Od deseczki do konika”, każdy uczestnik otrzymał drewnianą surową zabawkę, którą samodzielnie ozdobił i zabrał ze sobą do domu.

Podczas trwania festiwalu na dziedzińcu Muzeum Ziemi Leżajskiej dla dorosłych, dzieci i młodzieży pracownicy muzeum przy pomocy wolontariuszy przeprowadzili warsztaty pt.: „Od drewnianej zabawki do sztuki ze sznurka-string art inspirowany zabawka i sztuką lasowiacką” i „Zabaw(k)a w drewnie”. Uczestnicy warsztatów zamieniali się w małych zabawkarzy i wykonywali zabawkę ruchomą, malowali drewniane koniki oraz tworzyli trójwymiarowy obraz lasowiackiego serca metodą string art. Dodatkowo najmłodsi uczestnicy festiwalu wzięli udział w przeprowadzonych przez pracowników muzeum dawnych grach i zabawach oraz konkursach z nagrodami.

Po uroczystym otwarciu festiwalu, na plenerowej scenie na dziedzińcu muzeum została zaprezentowana nowo powstała mobilna wystawa edukacyjna pt: ”Z lasu na stragan” wraz z powiększonymi modelami tradycyjnych leżajskich zabawek.

Wydarzenie zostało wzbogacone o udział lokalnych twórców m.in. Pana Ryszarda Marcińca – twórcy ludowego, który zaprezentował własnoręcznie wykonane drewniane zabawki inspirowane stylem lasowiackim oraz Pani Marty Zdeb i Pani Sylwii Podles, które zaprezentowały rękodzieło artystyczne.

W wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli mieszkańcy naszego powiatu jak też przybyli spoza jego granic. Wśród zaproszonych gości obecny był radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Jakub Izdebski. Powiat Leżajski reprezentowała Wanda Rakszawska–Stopyra członek Zarządu Powiatu Leżajskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tak licznie przybyłym gościom oraz wolontariuszkom i wolontariuszom z Zespołu Szkół Licealnych z Leżajska za pomoc w wydarzeniu. 


Fot. Dawid Wiech