Informacje o podprojekcie:
- Podprojekt: "Tradycyjne drewniane zabawki leżajskie będące produktem lokalnym, wytwarzane w Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku" w ramach projektu: "Alpejsko - Karpacki Most Współpracy"
- Beneficjent: Muzeum Ziemi Leżajskiej
- Obszar wsparcia: Bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform
- Województwo: podkarpackie
- Przyznane dofinansowanie: 5 508,58 franków szwajcarskich
- Okres realizacji podprojektu: 15.11.2012 r. - 28.02.2013 r.
- Strona internetowa podprojektu
Osiągnięte rezultaty:
1. zorganizowano 6 warsztatów zabawkarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych powiatu leżajskiego i łańcuckiego,
2. powstała interaktywna wystawa „Zabawki z duszą”. Na wystawie każdy przybyły miał możliwość obcowania z eksponatami poprzez zmysły,
3. w ramach „Jarmarku drewnianej zabawki”, twórcy lokalni (zabawkarstwo, kulinaria, rękodzieło, rzemiosło) wystawili swoje wyroby do sprzedaży i promocji.
Zabawkami Leżajsk stoi!
Leżajsk bardziej znany jest turystom z pięknego centrum i zabytków sztuki sakralnej niż z zabawek. A to właśnie nie gdzie indziej, ale właśnie w Leżajsku drewniane zabawki mogą się pochwalić bardzo długą historią. Pierwsze z nich powstały już w XVIII w., istniała tu także szkoła zabawkarstwa, gdzie można było poznać tajniki tego fachu i nauczyć się robienia kogucików, kurek i drewnianych wózków. O długiej tradycji przypomina dzisiaj Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie dzięki dofinansowaniu z funduszu szwajcarskiego najlepsze tradycje zabawkarskie są kontynuowane.
Pomysł na projekt narodził się w głowach pracowników muzeum, obserwujących coraz to mniejsze zainteresowanie wykonawstwem drewnianych zabawek. Czasochłonne i trudne rzemiosło nie pociąga młodych – w regionie działa tylko kilku tradycyjnych twórców, którzy oferują swoje wyroby. Muzeum postanowiło więc zachować tradycje regionu, inwestując w specjalne maszyny do produkcji zabawek (tokarki, wyrzynarki do drzewa, wiertarki, wkrętarki, dłuta i pilniki) oraz szkoląc swoich pracowników w produkcji tych drewnianych cudów.
Na początek wybrano 10 najpopularniejszych wzorów - m.in. ptaka klepaka, wóz z dwoma konikami, dzióbiące kurki w kilku wersjach, fujarkę, pukawkę i dzięciołka. Wszystkie wyprodukowane cudeńka są dostępne w budynku muzeum, powstał również sklep internetowy www.zabawki-lezajskie.pl, gdzie mogą je kupić osoby z całej Polski.
Tekst opracowany przez Agatę Motyl.
Lokalizacja projektu
Promocja tradycyjnych drewnianych zabawek - projekt Muzeum Ziemi Leżajskiej
Mickiewicza 20 A
37 – 300 Leżajsk