„Życie Św. Szarbela a współczesna rzeczywistość” – zaproszenie na prelekcję

Miło nam poinformować, iż po przerwie spowodowanej pandemią wracają do naszego Muzeum wydarzenia organizowane w ramach Uniwersytetu Peregrini.

Zapraszamy zatem już w najbliższą sobotę (13 maja) o godz. 10.00 na wykład pt. „Życie Św. Szarbela a współczesna rzeczywistość”.

Prelegentem będzie Pan Jacek Kotula; czciciel Św. Szarbela, dwukrotny pielgrzym do Libanu; Obrońca Życia. Wstęp wolny.Serdecznie Państwa zapraszamy.

————-

Święty Charbel był maronickim duchownym, mnichem i pustelnikiem. Urodził się i żył w Libanie w latach 1828-1898. Poprzez świadectwo swojego życia i pośmiertne cuda dokonane za jego wstawiennictwem został uznany przez Kościół katolicki za świętego. Jego grób jest miejscem pielgrzymek, a modlitwy za jego wstawiennictwem kierowane są do Boga w rozmaitych intencjach, zwłaszcza jednak w intencji uzdrowień.

Według tradycji, po pogrzebie ojca Szarbela miało jakoby miejsce niezwykłe zjawisko – nad jego grobem utrzymywała się przez 45 nocy jasna poświata, silniejsza niż światło dzienne. To spowodowało, że do grobu pustelnika zaczęły przychodzić co noc tłumy wiernych i ciekawskich. Z obawy przed profanacją grobu postanowiono przenieść ciało zmarłego do klasztoru. Podczas ekshumacji ojca Szarbela (Charbela) okazało się, według świadków, że jego ciało zachowało się w doskonałym stanie i miało temperaturę ciała osoby żywej. Zwłoki – po usunięciu wnętrzności i osuszeniu – złożono z w drewnianej trumnie i umieszczono kaplicy klasztornej.