Wielcy, skromni, wierni Bogu. Zapraszamy na pokaz filmowy i konferencję w Muzeum

W najbliższą sobotę tj. 16 września br. o godz. 10.00 serdecznie zapraszamy do Muzeum Ziemi Leżajskiej na pokaz filmów pt. “Ulmowie, błogosławiona rodzina” oraz “Historia jednej zbrodni”. Ponadto odbędzie się konferencja z udziałem Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze”.

Zapraszamy wstęp wolny.

—————

Film „Ulmowie Błogosławiona rodzina” jego autor Dariusz Walusiak tworzył 20 lat. Pierwsze zdjęcia były robione, gdy o rodzinie Ulmów mało kto słyszał. Dokumentowanie faktów, zbieranie relacji świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywanie nowych okoliczności i wydarzeń z życia Ulmów to nieoceniony wkład w obecną postać filmu. Warto wspomnieć chociażby, że pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był brat Józefa Ulmy. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu prac nad filmem Dariusz Walusiak daje nam w swojej opowieści moc przeżyć pozwalających lepiej zrozumieć wielkość tej polskiej rodziny z Markowej.

Film „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa to nie tylko odsłonięcie mroków okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich z perspektywy dzisiejszych czasów i naszego współczesnego spojrzenia. To także podążanie tropem sprawców zbrodni dokonanej w 1944 roku w Markowej i ujawnienie ich bezkarności. Za sprawą dzieła Mariusza Pilisa dowiadujemy się m.in., że Eilert Dieken, Niemiec, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, żył po zakończeniu II wojny światowej spokojnie i cieszył się w Niemczech powojennych szacunkiem i uznaniem.