Zapraszamy na nowe warsztaty i lekcje muzealne

Serdecznie zapraszamy przedszkola i szkoły na specjalnie zorganizowane warsztaty nawiązujące do tradycji Świąt Wielkanocnych oraz na lekcje muzealne powiązane ze zwiedzaniem otwartej w tym miesiącu wystawy czasowej „W rycerskim obozie”.

Wystawa „W rycerskim obozie” prezentuje średniowieczny obóz rycerski i życie obozowe w czasie wyprawy wojennej. Główną częścią wystawy jest postać króla prezentowana obok swego namiotu wraz z wyposażeniem. Oprócz władcy można zobaczyć skrybę, zbrojnego, kucharza, ciurę obozowego czy pokojowca – wszystkich odzianych w stroje z epoki z charakterystycznymi dla każdej postaci atrybutami.

Ponadto na wystawie prezentowane są:

• namioty mieszkalne i gospodarcze,
  • sprzęt obozowy,
  • przedmioty codziennego użytku,
  • średniowieczne meble,
  • uzbrojenie,
  • akcesoria kuchenne,
  • repliki ubrań cywilnych i bojowych.

Wystawa “W rycerskim obozie” przygotowana została przez firmę SPES Medieval Market z Torunia we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Przedstawia życie w średniowiecznym obozie rycerskim po bitwie i nawiązuje do Wielkiej Wojny Polski i Litwy z Zakonem Krzyżackim 1409 – 1411. Ekspozycję przygotowano w oparciu o średniowieczne źródła materialne, a także ikonografię i historiografię z „Kroniką konfliktu Władysława króla polskiego Władysława Jagiełły z Krzyżakami w roku pańskim 1410”.

Zapraszamy na następujące lekcje:

1. Bitwa pod Grunwaldem 1410 r. – przykład wielkiej średniowiecznej bitwy (zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W rycerskim obozie”),
  2. „Na królewskim dworze” – czyli księżniczki, rycerze i herby
  3. „W świecie bajek i baśni” – o królach, księżniczkach i rycerzach
    (zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W rycerskim obozie”),
  4. „Średniowieczny projektant mody”
  5. „Kolorowe pisanki, malowane kraszanki”,
  6. „Słodkie święta” – warsztaty pieczenia świątecznych ciasteczek,
  7. „Baranek Wielkanocny – z masy solnej”.

Wszelkie informacje dotyczące szczegółowego opisu lekcji, grupy docelowej, rezerwacji, numeru kontaktowego oraz kosztów przedstawione zostały na załączonych kartach informacyjnych.

Serdecznie zapraszamy!