Zakończono modernizację zabawek Gigant przed Muzeum

W 2014 roku przy Muzeum Ziemi Leżajskiej powstał jedyny w swoim rodzaju Park drewnianej zabawki, nazywanej przez mieszkańców „parkiem zabawek gigantów”. Atrakcyjność parku podtrzymuje tradycje leżajskiego zabawkarstwa ludowego.

Poprzez duże zainteresowanie zabawkami, w szczególności wśród dzieci, a także nieustanną eksploatację, drewniana konstrukcja uległa naturalnemu zużyciu. Od listopada 2017 r. zabawki zostały rozebrane na części i poddane gruntownej renowacji. W jej ramach odmalowano i zakonserwowano każdą z części a zarazem załatane zostały wszelkiego rodzaju ubytki, by zabawki odzyskały swój dawny blask.

Tradycje wyrobu zabawek w Polsce sięgają XIII wieku, jednak wobec napływu plastikowych i elektronicznych cudów, coraz mniejsza ilość rzemieślników trudni się tym niełatwym i pracochłonnym fachem.

Najbardziej znanym ośrodkiem drewnianych zabawek jest ośrodek rzeszowski zlokalizowany wzdłuż drogi Łańcut – Leżajsk (Brzóza Stadnicka, Leżajsk). Na rozwój zabawkarstwa w Leżajsku i okolicach miały wpływ targi i odpusty, które rokrocznie odbywały się przy klasztorze oo. Bernardynów. Rzesze wiernych odwiedzających sanktuarium napędzały koniunkturę  handlu zabawkami. Wyrób zabawek na Ziemi Leżajskiej zapoczątkował Marcin Garbacki, kiedy to w 1909 roku otworzył wytwórnię zabawek drewnianych. Fach zdobywał on w Jaworowie (Ukraina), skąd też przywiózł wzory. Najsłynniejsze zabawki drewniane tworzone na naszym terenie, to: ptak klepak, wóz z dwoma konikami, dzięciołek, ludzik schodzący po drabinie, pukawka, fujarka, konik na biegunach, 1 dziobiąca kurka, 4 dziobiące kurki, wiatrak.

Obecnie w powiecie leżajskim i łańcuckim tradycyjne zabawki drewniane tworzy tylko kilka osób. Brak odpowiedniej promocji nie pozwala na ciągłą produkcję i sprzedaż tego lokalnego wyrobu, pomimo tego, że jest na niego ogromne zapotrzebowanie.  W większości krajów Unii Europejskiej zabawki drewniane wróciły do łask i są chętnie kupowane. Jest to bowiem produkt trwały, ekologiczny, przyjazny dziecku.

Serdecznie zapraszamy na plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie powróciły piękne, odnowione  ZABAWKI GIGANTY!

Za materiały, które wykorzystano przy renowacji, dziękujemy serdecznie firmie BR STALCO w Leżajsku, za nieodpłatne przekazanie materiałów niezbędnych do konserwacji zabawek.