Podsumowanie świątecznych zajęć muzealnych dla dzieci i młodzieży

Zakończyły się prowadzone przez naszych pracowników zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak w ubiegłym latach i tym razem cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Przez dwa miesiące Muzeum odwiedziło blisko 900 dzieci ze szkół  i przedszkoli z terenu powiatu leżajskiego. Warsztaty zostały przygotowane z myślą o obchodzonej niedawno 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

W listopadzie dzieci i młodzież uczestniczyły w lekcjach poświęconych Ojcom Niepodległości, a zwłaszcza marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Ponadto uczniowie mogli zwiedzić wystawę okolicznościową „100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej”. W drugiej połowie miesiąca odbywały się Andrzejki, podczas których wróżka wprowadziła dzieci w świat wróżb i zapoznała je z tradycjami związanymi z wigilią świętego Andrzeja.

Od 3 do 7 grudnia,  przez cały tydzień gościliśmy świętego Mikołaja, który spotkał się z dziećmi i wręczył im drobne upominki. Mikołajkom towarzyszyły liczne gry i zabawy, a także konkursy na najdłuższe łańcuchy choinkowe. Za pomoc w przygotowaniu prezentów dziękujemy Posłowi na Sejm Panu Mieczysławowi Miazdze, firmie Roxart- Krystian Ficek oraz Panu Markowi Krawczykowi.

W okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły najmłodszych zajęcia z pieczenia pierniczków. Uczniowie wycinali z ciasta różne wzory, a po upieczeniu ciasteczek własnoręcznie udekorowali je lukrem i kolorowymi posypkami. Swoje bożonarodzeniowe wypieki zabrali ze sobą do domów, aby przystroić nimi choinkę.

Przedświąteczny czas był również dobrą okazją do poszerzenia wiedzy o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Podczas lekcji o historii bożonarodzeniowej pocztówki dzieci zapoznały się z dziejami  kartek świątecznych, składania i wysyłania sobie życzeń, a także innymi ciekawostkami. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć wykonał własną kartkę świąteczną, wykorzystując przy tym różne materiały, a przede wszystkim własną inwencję twórczą.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za mile spędzony czas i zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której pojawiają się najnowsze informacje z życia Muzeum.