Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Leżajsku

11 września 2018 roku to dzień, który na długo zapadnie w naszej pamięci. Wszystko z powodu uroczystości, która odbyła się przed Muzeum Ziemi Leżajskiej. Do Leżajska przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda, po to, by spotkać się z mieszkańcami, samorządowcami i władzami województwa.

Po oficjalnym powitaniu Prezydenta przed Muzeum przez Starostę Leżajskiego Pana Marka Śliża oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu Leżajskiego Prezydent udał się na zwiedzanie ekspozycji Historii Miasta i Regionu oraz Etnograficzno- Zabawkarskiej. W trakcie pobytu Prezydent dokonał pamiątkowego wpisu do księgi pamiątkowej Muzeum, w którym wyraził wdzięczność za pielęgnowanie tradycji regionu oraz z podziękowaniem za miłe przyjecie.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przed Muzeum. Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r. oraz Katastrofy Smoleńskiej, a następnie wygłosił przemówienie. Podczas wystąpienia Prezydent przypomniał, że Leżajsk został ulokowany w 1397 r., czyli ponad 600 lat temu, a prawa miejskie nadał mu Władysław Jagiełło. – „Od tego czasu zaczyna się dynamiczny rozwój miasta, ale nie brakuje też klęsk. Miasto po ponad stu latach swojego istnienia zostaje zniszczone przez kolejny najazd tatarski. I wtedy kolejny wielki, polski król Zygmunt I Stary nadaje przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim i od tego czasu Leżajsk się rozwija. Za 6 lat będziecie obchodzili 500-lecie tamtego ważnego i wielkiego wydarzenia” – zaznaczył. Andrzej Duda podkreślił też, że w 1525 r. król nadał miastu przywilej wytwarzania piwa i w ten sposób dziś stanowi Browar Leżajsk, który znany jest w całej Polsce.

W trakcie przemowy prezydent podkreślił, iż ogromne wrażenie wywarła na nim autorska wystawa naszego Muzeum „Matki Niepodległości”. Andrzej Duda dziękował za zorganizowanie tej niezwykle poruszającej ekspozycji. Dodał, że jest to bardzo oryginalny pomysł, ponieważ w żadnym innym mieście w kraju nie można zobaczyć takiej właśnie wystawy. Prezydent podkreślił, że jest dumny z faktu, iż Muzeum Ziemi Leżajskiej już rozpoczęło obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po zakończeniu części oficjalnej Prezydent rozmawiał z mieszkańcami. Każdy mógł przywitać się z głową państwa i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie.