Wielki Finał akcji „Polacy – Rodakom” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

W powiecie Leżajskim to już tradycja, że na przełomie listopada i grudnia akcja „Polacy – Rodakom” mobilizuje setki osób. Łącznie zebrano ponad dwie tony żywności, zabawki i przybory szkolne. Założeniem akcji jest to by w okresie świąteczno-noworocznym zebrać niezbędne artykuły żywnościowe dla naszych rodaków. I tak, udało się zebrać trwałą żywność: mąkę, cukier, konserwy, olej, makaron. Ale też słodycze, zabawki i przybory szkolne.

Wszystko co zostało zebrane podczas akcji to rzeczy zbierane z myślą o Polakach, którzy nigdy nie opuścili swoich domów, ale mimo to mieszkają za wschodnią granicą, którzy często mają problemy z bieżącym utrzymaniem oraz z tym żeby ich święta były piękne i radosne. 

Dary w okresie świąt Bożego Narodzenia trafią do polskich rodzin na Ukrainie i Białorusi.

Dziękujemy Państwu za ofiarność oraz wolontariuszom za ich bezinteresowną ciężką pracę.

Dary bezpośrednio w sklepach przez trzy weekendy zbierali:

  • uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku,
  • uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,
  • Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej Strzelec JS 2035 funkcjonującej przy Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku,
  • Leżajscy Harcerze,
  • Młodzież Wszechpolska koło Leżajsk wraz z kibicami drużyny piłkarskiej Pogoń Leżajsk.

Ponadto dary zbierano w licznych urzędach, firmach oraz szkołach na terenie Powiatu Leżajskiego – tutaj na uwagę zasługują m.in. Zespół Szkół w Kuryłówce czy Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku.

W trakcie finału akcji przepakowywaliśmy zebrane dary, był też moment na wręczenie dyplomów, słodki poczęstunek, pamiątkowe zdjęcia oraz spotkanie z mediami.
Serdecznie dziękujemy firmie Smak Górno za transport darów do centralnego miejsca zbiórki w południowo – wschodniej Polsce (Lublin).

Akcja odbywała się pod czujnym okiem reporterów (patronów medialnych) z TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów oraz Radio VIA.

Akcję organizowali: Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Leżajsku.

Honorowy Patronat nad akcją na Ziemi Leżajskiej sprawował Starosta Leżajski Pan Marek Śliż.