Wakacje w Muzeum – 2023

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza dzieci w wieku 6 – 12 lat na specjalnie zorganizowane wakacyjne zajęcia muzealne.

W tym roku przygotowaliśmy dla was:

  • 31 lipca (poniedziałek) – „Zaprojektuj to sam!”

Uczestnicy tych zajęć otrzymują bawełnianą torbę na ramię oraz specjalne farby do tekstyliów. Korzystając z własnej wyobraźni lub pomocniczego szablonu szkicują na niej wzory, które starannie malują, poznając przy okazji podstawowe zasady mieszania kolorów. Tak wykonane dzieło zabierają ze sobą do domu na pamiątkę.

W tym dniu odbędzie się również spotkanie z psem policyjnym i jego przewodnikiem.

  • 2 sierpnia ( środa) „Co tam w trawie piszczy”- muzealna łąka.

Lekcja polegająca na stworzeniu przed budynkiem Muzeum łąki w której żyją tajemnicze zwierzątka, owady itp. Każdy uczestnik zajęć białe kamienie, otoczaki pomaluje farbami, ozdobi flamastrami. Zamieni je w kolorowe, bajkowe zwierzątka które żyją w trawie. Następnie wspólnie całą grupą stworzymy na zewnątrz Muzeum bajkową , tajemniczą łąkę.

  • 4 sierpnia (piątek) „Warsztaty chemiczne”

Lekcja polegająca na przeprowadzeniu kilku eksperymentów chemicznych przy pomocy zwyczajnych składników, spośród których część można znaleźć w każdej kuchni. Podczas warsztatów dzieci dodatkowo uczą się współpracy oraz dyscypliny, gdyż pracują w grupach i muszą skrupulatnie wykonywać polecenia. Uwaga: zalecane jest włożenie dresowej odzieży lub fartuszka.

  • 7 sierpnia (poniedziałek) ”Makramowe serce”.

Interesujące warsztaty na których uczestnicy poznają pojęcie Makrama. Dowiedzą się o sztuce wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Wykonają różne rodzaje splotów ze sznurka. Na zajęciach otrzymają bawełniane kolorowe sznurki z których stworzą prawdziwe dzieło sztuki za pomocą jedynie sznurka i własnych rąk – makramowe serce .

  • 9 sierpnia (środa) „Co w piasku błyszczy?”

Wesołe zajęcia w prawdziwie letnim klimacie. Dzieci same wyrabiają masę porcelanową, po czym otrzymują farby i foremki, by następnie wykonać różnorodne muszelki lub samodzielnie wymyślone kształty. Swoje figurki mogą wykorzystać w dowolny sposób, na przykład jako dekoracje, biżuterię czy breloczki. Uwaga: prosimy o przyniesienie ze sobą pudełka (ok. 15 x 15 cm lub większe) na skończone prace.

  • 11 sierpnia (piątek) „Nowa moda dla króla i królowej”.

Ciekawe zajęcia w średniowiecznym klimacie. Dzieci  wcielą się w rolę projektantów mody. Z filcu, bibuły, krepiny i kolorowego papieru stworzą nowe szaty dla króla i królowej. Warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy „Archeologii i Dziejów Staropolskich” na której uczestnicy poznają modę średniowiecznego dworu.


Dodatkowe informacje: na zajęcia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca pod nr tel. 17 240 22 35 wew. 15 lub osobiście w muzeum. Liczba miejsc ograniczona (maks. 25 osób). Koszt: 10 zł za dzień. Zajęcia trwają w godz. 10.00 – 12.00.

Serdecznie zapraszamy.