Wakacje w muzeum 2023 – relacja

Dziś (11.08) po raz ostatni spotkaliśmy się z dziećmi w ramach tegorocznych “Wakacji w Muzeum” – cyklu atrakcji dla dzieci w różnym wieku, organizowanego przez nas każdego lata. W odróżnieniu od lekcji muzealnych skierowanych do szkół i przedszkoli, na zajęcia wakacyjne można było zapisywać się indywidualnie. Czas na garstkę wspomnień i podsumowanie tego, co wspólnie robiliśmy tym razem.

W poniedziałek 31 lipca odwiedzili nas funkcjonariusze Policji, choć najważniejszy gość przybył na czterech łapach – pies policyjny, suczka owczarka belgijskiego imieniem Gina. Gina ze swoim opiekunem dumnie zaprezentowała swoje umiejętności, od prostych sztuczek po skomplikowane polecenia, które podczas służby doskonale uzupełniają pracę wykonywaną przez ludzi, a czasem wręcz nadają jej kierunek. Drugą połowę zajęć dzieci spędziły samodzielnie ozdabiając torby naramienne farbami do tekstyliów, po czym wzięły swoje prace do domu na pamiątkę.

Dwa dni później w Muzeum zadebiutowały nowe zajęcia, polegające na malowaniu kamyków – w ten sposób zwykłe otoczaki przeobraziły się w wesołe biedronki, gąsienice, pszczoły, motyle i żabki, a nawet krasnale i ich budki. Wszystkie dzieła powędrowały na plac muzealny, wywołując uśmiechy na twarzach turystów, którzy mieli okazję zobaczyć kolorową łąkę. W piątek (04.08) spotkaliśmy się na warsztatach chemicznych: dmuchaliśmy wspólnie balony poprzez reakcję sody z octem, tworzyliśmy magiczne mozaiki w mleku, zrobiliśmy efektowne lampy z lawą, nie zabrakło też wybuchających wulkanów.

Kolejny poniedziałek upłynął na robieniu markamy. Makrama jest sztuką ręcznego plecenia sznurków, znaną już od czasów starożytnych. Pod okiem naszych pracowników uczestnicy zajęć wyplatali małe serduszka. Artystyczna atmosfera panowała także w środę, kiedy to dzieci samodzielnie wyrabiały masę porcelanową, z której powstały najróżniejsze ozdoby: zawieszki, breloczki, figurki i biżuteria. Ostatnie zajęcia połączone zostały ze zwiedzaniem Wystawy Archeologii i Dziejów Staropolskich i poświęcone krótkiej lekcji na temat mody średniowiecznej. Po tym przy pomocy filcu, piórek i kolorowej bibuły dzieci same zaprojektowały średniowieczne stroje.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony wakacyjny czas. Polecamy się na przyszłość i zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej (http://muzeum-lezajsk.pl/) w czasie wakacji, jak i w okresie ferii zimowych. Odpowiednio wczesny kontakt jest gwarancją możliwości zapisania się na wszystkie zajęcia.

Do zobaczenia w przyszłym roku!