Wakacje w muzeum 2022

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza dzieci w wieku 6 – 11 lat na specjalnie zorganizowane wakacyjne zajęcia muzealne.

Poniżej szczegółowy opis zajęć:

  • 18 lipca (poniedziałek) – „Ludowe wzorki: cekiny, koraliki i wstążki”

Interesujące zajęcia wprowadzające w świat ludowych wzorów i kolorów. Uczestnicy zapoznają się z wieloma rodzajami polskich strojów ludowych, jak i ze strojem rzeszowskim z naszego regionu. Poznają elementy i kolory z jakich tworzono hafty na  koszulach, kołnierzykach czy gorsetach ludowych. Podczas warsztatów sami zaprojektują własny wzór, którym ozdobią gorset ludowy.

  • 20 lipca (środa) – Woskowe cuda

Kreatywne zajęcia, podczas których dzieci samodzielnie wykonają świece z węzy pszczelej i ozdobią ją kawałkami kolorowej parafiny. Swoje prace będą mogły zainspirować tradycyjnymi leżajskimi wzorami oraz ludowym rękodziełem. Warsztaty połączone są ze zwiedzaniem wystawy etnograficzno-zabawkarskiej i uzupełnione ciekawostkami na temat życia pszczół i zawodu pszczelarza.

  • 22 lipca (piątek) – „Średniowieczna moda – zrób to sam!”

Bardzo ciekawe zajęcia dotyczące średniowiecznego ubioru połączone ze zwiedzaniem nowej wystawy w podziemiach muzeum” Archeologii  i Dziejów Staropolskich Ziemi Leżajskiej”. Podczas warsztatów uczestnicy poznają rodzaje strojów średniowiecznych: królewskich, dworskich i rycerskich. Na zajęciach wcielą się w rolę projektantów nowej mody i zaprojektują własne stroje średniowieczne.

  • 25 lipca (poniedziałek) – Koszulki ręcznie malowane

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zaprojektować dla siebie niepowtarzalną koszulkę. Korzystając z własnej wyobraźni lub pomocniczego szablonu naszkicują na niej wzory, które następnie pomalują specjalnymi farbami. Przy okazji poznają podstawowe zasady mieszania kolorów. (Instrukcja utrwalenia wzorów na koszulce zostanie dołączona do zestawu – do wykonania w domu przez rodziców).

  • 27 lipca (środa) – Muzealny plener malarski

Zajęcia plenerowe prowadzone na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej. Uczestnicy jak prawdziwi uczniowie szkoły artystycznej staną przy sztalugach i za pomocą farb, palety i pędzla namalują swoje wakacyjne obrazy – małe dzieła sztuki. Po plenerze powstanie wspaniała wystawa wszystkich prac uczestników.

Podczas złej pogody lub upału zajęcia zostaną przeprowadzone w pomieszczeniach muzeum.

  • 29 lipca (piątek) – Co w piasku błyszczy

Wesołe warsztaty w prawdziwie letnim klimacie. Dzieci dostaną do dyspozycji masę porcelanową, foremki i perłowe farby, z których wykonają różnorodne muszelki lub samodzielnie wymyślone kształty. Swoje dzieła będą mogły wykorzystać w dowolny sposób, na przykład jako dekoracje, biżuterię czy breloczki. W trakcie zajęć będą miały okazję opowiedzieć o swoich wakacyjnych planach czy ulubionych wspomnieniach.


Na zajęcia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca pod nr tel. 17 240 22 35 wew. 15 lub osobiście w muzeum. Liczba miejsc ograniczona (maks. 25 osób).
Koszt: 7 zł za dzień. Zajęcia trwają w godz. 10.00 – 12.00.

Serdecznie zapraszamy.