Upamiętnienie 75. rocznicy tragicznej śmierci ppłk Ludwika Więcława ps. „Śląski” – relacja

13 września br. w Sali Konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej miała miejsce podniosła uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę tragicznej śmierci Ludwika Więcława ps. „Śląski”. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Wczoraj i Jutro.

W części artystycznej wystąpili  uczniowie Państwowej  Szkoły Muzycznej I stopnia
w Leżajsku:  Zespół fletowy: Michalina Sulikowska i Małgorzata Dzień. wykonał utwory „Rozkwitają pąki białych róż” i „Wojenko, wojenko”. Zespół trąbkowy w składzie: Wojciech Kozyra, Sebastian Sarzyński, Wojciech Burek oraz Krzysztof Bucior. zaprezentował utwory „Szara Piechota” i „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”.

Następnie dyrektor Jacek Kwieciński powitał przybyłych gości. W uroczystości uczestniczyli: Wanda Rakszawska – Stopyra członek Zarządu Powiatu Leżajskiego, Janusz Szpila radny Rady Powiatu Leżajskiego, członkowie Rady Muzeum: Antoni Bereziewicz. Stanisław Chmura, Roman Szałajko i Janusz Motyka. Obecni byli również Jadwiga Kraśniewska ze Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Sarzyńscy Zwiadowcy Historii”, Jacek Płochocki z Towarzystwa Miłośników  Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Andrzej Szumilas z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Koło w Leżajsku.

Licznie przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku z opiekunem p. Krzysztofem Małeckim i Zespołu Szkól Technicznych i Tadeusza Kościuszki w Leżajsku z opiekunką P. Katarzyną Wiatrowicz oraz mieszkańcy powiatu leżajskiego.

Gościem specjalnym był Jacek Więcław, syn ppłk Ludwika Więcława z rodziną.  Delegację Fundacji Wczoraj i Jutro reprezentowali Piotr i Izabela Pomykała. Po krótkim wystąpieniu Wandy Rakszawskiej – Stopyry członka Zarządu Powiatu Leżajskiego, podkreślającej wagę upamiętnienia wydarzenia, głos zabrał dr Mirosław Surdej z Instytutu Pamięci Narodowej o/w Rzeszowie. Wygłosił on prelekcję połączoną z prezentacją unikalnych zdjęć i dokumentów pt..  “Konspiracja narodowa na Ziemi Leżajskiej w latach 1944 – 1947”, którą zebrani wysłuchali z wielkim zainteresowaniem. Na koniec zabrał głos Jacek Więcław, który opowiedział o swoim jedynym spotkaniu z Ojcem, na podstawie przekazu jego Matki Władysławy Więcław – Jedynackiej. Bardzo miłym i wzruszającym akcentem uroczystości było wręczenie jemu wiązanek kwiatów przez młodzież  szkolną.

Końcową częścią uroczystości było zwiedzanie wystawy pt. „Narodowcy z Rzeszowszczyzny – ofiary dwóch totalitaryzmów”. Składają się na nią 22 biogramy działaczy ruchu narodowego m. in. Ludwika Więcława i ks. Czesława Brody. Wystawa została zrealizowana przez Fundację Wczoraj i Jutro a sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030. Opracowanie merytoryczne dr hab. Krzysztof Kaczmarski. Wystawę można będzie zwiedzać do 20 września br.