Szybciej, wyżej , mocniej. Jan Krauz: życie i sport – nowa wystawa czasowa

“Szybciej – wyżej – mocniej. Jan Krauz: życie i sport”, pod takim tytułem w dniu 19 maja br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej otwarto nową wystawę czasową.

Uroczysty wernisaż rozpoczął się od występu Agaty Magiel na saksofonie sopranowym, w utworach „Tea for two” oraz „Hello doly” po czym wszyscy zebrani zostali przywitani przez dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacka Kwiecińskiego.  

Po uroczystym przywitaniu gości nastąpił kolejny występ tym razem przed zgromadzonymi wystąpił Wiktor Dudek na saksofonie barytonowym który wykonał dwa utwory z repertuaru Michaela Jacksona pt. „Beat it” oraz „Billie Jean” (Wiktor Dudek oraz wcześniej wspomniana Agata Magiel reprezentowali Państwową Szkołę Muzyczną w Leżajsku).

W kolejnej części uroczystości głos zabrał zarówno Lucjan Czenczek Wicestarosta Leżajski oraz Krzysztof Trębacz Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego, którzy wyrazili wdzięczność i uznanie dla zasług byłego sportowca.

Jeszcze przed wysłuchaniem prelekcji Pana Jana Krauza oraz obejrzeniem wystawy obecni na wernisażu mieli okazję obejrzeć wspaniały występ artystyczny w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Leżajsku oraz zawodniczek z Klubu Akademii Gimnastyki i Sportu w Leżajsku „Lilia Leżajsk”.

Po zakończonej części artystycznej programu przyszedł czas na zabranie głosu przez bohatera wystawy tj. Pana Jana Krauza, który z zaciekawieniem opowiadał o swoim sportowym życiu – co spotkało się z wielkim zainteresowaniem obecnych na sali.

Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez: Jana Krauza, Lucjana Czenczka Wicestarostę Leżajskiego, dr. Dariusza Półćwiartka Przewodniczącego Rady muzeum oraz Jacka Kwiecińskiego dyrektora muzeum.

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie dziękuje dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2 w Leżajsku za możliwość występu uczennic z tej szkoły oraz zawodniczek z Klubu Akademii Gimnastyki i Sportu w Leżajsku „Lilia Leżajsk”. Podziękowania kierujemy także do Pani Liliany Dziki oraz Kamili Kisielewicz za merytoryczne przygotowanie dziewcząt.

Dziękujemy także dyrektorowi Szkoły Muzycznej w Leżajsku Panu Stanisławowi Jaworskiemu za zapewnienie oprawy muzycznej oraz Panu Wiesławowi Wojtasowi za merytoryczne przygotowanie uczniów.

Ponadto bardzo serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie młodzieży
z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku oraz z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku wraz z opiekunami.


Jan Krauz urodził się 1 października 1951 r. w Markowej koło Łańcuta. Skończył studia w Krakowie. Jest mieszkańcem gminy Nowa Sarzyna. Od dziecka przejawiał wielki sportowy talent. Pierwszy dyplom sportowy wygrał na boisku w Soninie. Był związany z Klubem Sportowym „Start” w Rzeszowie, Akademickim Związkiem Sportowym w czasach studiów na krakowskiej Akademii Ekonomicznej oraz grał w drużynie piłkarskiej Zakładowego Klubu Sportowego Unia Nowa Sarzyna. Uczestniczył m.in. w Igrzyskach Paraolimpijskich, w Mistrzostwach Inwalidów Świata, Europy i Polski. W sumie 110 razy stawał na podium. W latach 70-tych i 80-tych zdobył dziewięć tytułów Mistrza Świata i Europy. Na Paraolimpiadzie w Toronto w 1976 r. zdobył złoty medal w skoku w dal. Cztery lata później w Arnhem zajął pierwsze miejsce w skoku w dal i wzwyż. Był srebrnym medalistą w biegu na 100 i 400 metrów oraz brązowym na 1500 m. Na igrzyskach w Nowym Jorku w 1984 r. zajął pierwsze miejsce w sztafecie 4 razy 400, drugie w skoku w dal oraz trzecie w biegu sztafetowym 4 razy 100 m. Jego najlepszy rezultat to wynik 10,6 sekundy w biegu na 100 m. W tym okresie najlepsi zawodnicy świata wygrywali z wynikami 10,5 – 10,7 sekund. Wielokrotnie był odznaczany przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu „Medalem za wybitne osiągnięcia sportowe”, w tym dwukrotnie złotym. W plebiscycie codziennej gazety regionalnej „Nowiny”, uzyskał tytuł najlepszego paraolimpijczyka 50–lecia.