Szlakiem średniowiecznej wędrówki – nowa lekcja okazjonalna w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza dzieci ze szkół podstawowych z terenu powiatu leżajskiego (lub innych grup zorganizowanych) do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanej lekcji nawiązującej do aktualnej wystawy czasowej „Średniowieczna wędrówka szlakiem św. Jakuba – Camino de Santiago (Santiago de Compostela)”.

To spotkanie ma na celu przybliżenie historii i znaczenia szlaku świętego Jakuba poprzez zwiedzenie wyżej wspomnianej wystawy czasowej. Następnie uczestnicy wykonają muszlę z kolorowego papieru na wzór tej „pielgrzyma”, która wyznacza drogę szlaku świętego Jakuba, i ją przyozdobią. Na koniec przewidziane jest wykonanie wspólnego zdjęcia pamiątkowego przy postaci średniowiecznego pielgrzyma, które następnie zostanie wysłane do poszczególnej szkoły na pamiątkę wizyty w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Droga św. Jakuba jest jednym z najstarszym szlaków pątniczych w Europie i prowadzi do miasta św. Jakuba – Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Takiej podróży podejmuje się wiele osób, Muzeum Ziemi Leżajskiej przedstawia zaś podróż pana Grzegorza Zmudy Trzebiatowskiego z 2006 roku, który podczas 40-dniowej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba pokonał wyznaczoną trasę w stroju średniowiecznego pielgrzyma. 

Wystawa zawiera fotografie przedstawiające m. in. piękne widoki, jakie towarzyszyły piechurowi podczas tej pieszej wędrówki, średniowieczny strój podróżnika nawiązujący do przedstawień zawartych w piętnastowiecznych manuskryptach.