Szlachetna postawa rodziny PP. Hołotów.

P. Antoni Bereziewicz, Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej w ubiegłym roku dowiedział się o fakcie przechowywania mieszkańca Leżajska narodowości żydowskiej Chaskela Potaschera przez rodzinę PP. Hołotów z ul. Opalińskiego w czasie II wojny światowej. Po dogłębnych badaniach po raz pierwszy przedstawił swoje ustalenia publicznie 24 stycznia 2018 r. podczas X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, mających miejsce w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Następnie sporządził formalny wniosek do Ambasady Izraela w Warszawie z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie o przyznanie honorowego tytułu „ Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” rodzinie PP. Hołotów. Poczynił również kroki w kierunku umieszczenia na Ścianie Pamięci nazwiska i imion powyższej rodziny, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ma to nastąpić w najbliższym czasie, taką informację otrzymał z Muzeum.