Świąteczne zajęcia muzealne

Tysiąc dzieci w Muzeum Ziemi Leżajskiej na okolicznościowych świątecznych zajęciach muzealnych

Począwszy od ostatniego tygodnia listopada oraz przez trzy tygodnie grudnia w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbywały się lekcje muzealne w szczególności nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku ze względu na Święta Bożego Narodzenia – jest to piękny czas spędzany z bliskimi pełen szczęścia i radości. W Muzeum Ziemi Leżajskiej po raz kolejny w ten magiczny okres czuć było świąteczną atmosferę, przepełnioną radością i zabawami dzieci, które wzięły udział w specjalnych okolicznościowych lekcjach muzealnych.

Cykl zajęć dla dzieci otworzyło spotkanie z „Andrzejkową Wróżką”, mające miejsce w ostatnim tygodniu listopada, podczas którego uczestnicy zostali zapoznani z tradycjami i zwyczajami andrzejkowymi oraz wzięli udział w wspólnych wróżbach.

Z początkiem grudnia rozpoczęły się „Mikołajki w Muzeum”, podczas których dzieci mogły się wspólnie pobawić, potańczyć i pośpiewać oraz spotkać ze świętym Mikołajem, który rozdał wszystkim drobne upominki.

Przez następne dwa tygodnie w Muzeum unosił się korzenny zapach pierniczków, które w ramach organizowanych zajęć „Świąteczne pierniczki lukrem malowane” były wykonywane przez dzieci – poprzez wykrawania wzorów z ciasta, po wypieczenie i własnoręcznie udekorowanie pierniczków.

Dla tych, którzy chcieli zawiesić na choince w domu wyjątkową ozdobę, czekała natomiast lekcja „Stała pod śniegiem panna zielona”. Podczas niej dzieci poznały historię zwyczaju przystrajania choinki oraz pomalowały ozdoby świąteczne wykonane z gipsu, które następnie mogły zabrać ze sobą do domu.

Podczas tych wyjątkowych czterech tygodni trwania okolicznościowych lekcji muzealnych, do Muzeum przyszło przeszło 1000 dzieci z różnych szkół z terenu powiatu leżajskiego oraz spoza jego granic. W tym miejscu Muzeum Ziemi Leżajskiej pragnie serdecznie podziękować za tak duże zainteresowanie i uczestnictwo w proponowanej ofercie edukacyjnej i wyrazić nadzieję na dalsze zainteresowanie organizowanymi zajęciami i lekcjami muzealnymi.

Muzeum dziękuję następującym sponsorom: Tadeusz Rutkowski i Małgorzata Trębacz Usługi Transportowe s. c.,  Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Podkarpacie Centrum Hurtowe AGROHURST S.A., Agencja reklamowa ROXART, Agencja Reklamowa DKAmedia.