Średniowieczna wędrówka szlakiem św. Jakuba

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na wystawę „Średniowieczna wędrówka szlakiem św. Jakuba – Camino de Santiago (Santiago de Compostela)”, która będzie czynna do 31 marca br.

Droga św. Jakuba jest jednym z najstarszym szlaków pątniczych w Europie i prowadzi do miasta św. Jakuba – Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze w tym mieście, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Drogi jakubowe biegną niemal przez całą Europę. W Polsce istnieje kilka tras, z których największą rangę przypisuje się Camino Polaco, czyli tzw. Drodze Polskiej, która prowadzi m. in. przez Województwo Kujawsko-Pomorskie. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba i żółtymi strzałkami.
Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Takiej podróży w czerwcu 2006 roku podjął się Pan Grzegorz Zmuda Trzebiatowski, który podczas 40-dniowej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba pokonał wyznaczoną trasę w stroju średniowiecznego pielgrzyma.
Wystawa zawiera fotografie przedstawiające m. in. piękne widoki, jakie towarzyszyły piechurowi podczas tej pieszej wędrówki, średniowieczny strój podróżnika nawiązujący do przedstawień zawartych w piętnastowiecznych manuskryptach. Pan Grzegorz przywiózł wiele pamiątek ze szlaku jakubowego, które także będzie można zobaczyć na niniejszej wystawie.

Serdecznie zapraszamy.