“Różaniec i radło” – nowa wystawa w muzeum

Po wielu miesiącach oczekiwania związanych z ograniczeniami z powodu pandemii, Muzeum Ziemi Leżajskiej ma zaszczyt zaprosić na nową wystawę czasową, przygotowaną przez firmę SPES MEDIEVAL MARKET pt. „Różaniec i radło” czyli samowystarczalność zakonów duchownych na przestrzeni wieków.

W realistyczny sposób przedstawione zostały na niej dawne zawody, którymi trudnili się członkowie zakonów takich jak: cystersi, benedyktynie, dominikanie, bernardyni czy kartuzi. Wśród nich należy wyróżnić garncarzy, stolarzy, bednarzy, pszczelarzy, powroźników, skrybów (kopistów) czy szczególnie związanych z naszym regionem – piwowarów bernardyńskich.

Narzędzia i surowce do wyrobu poszczególnych dóbr (skóry, drewno, sznury, glina, chmiel, słody) oraz ubiory zakonników wiernie oddają klimat epoki, w której przyszło im żyć, pracować, modlić się i oddawać posłudze duszpasterskiej wśród wiernych.

Wystawa czynna od 1 lutego br.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym prosimy o bezwzględne stosowanie się do zasad i zaleceń sanitarnych na terenie muzeum.

Serdecznie zapraszamy!