Relacja ferii zimowych z muzeum

Ferie zimowe na Podkarpaciu dobiegły końca, pora zatem na krótkie podsumowanie atrakcji dla dzieci zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Leżajskiej w tym sezonie. Zajęcia odbywały się co drugi dzień w pierwszym tygodniu i codziennie w drugim tygodniu ferii.

Obok uczestników zapisanych indywidualnie, w lekcjach muzealnych dodatkowo wzięła udział grupa najmłodszych zawodników z Akademii Piłkarskiej MZKS Pogoń Leżajsk, a także młodzież należąca do Chorągwi Lubelskiej ZHP.

Tegoroczna oferta objęła szeroki zakres tematów i zajęć manualnych. W pierwszym tygodniu dzieci poznały sekrety życia dawnej wsi i starych zawodów, po czym same wcieliły się w rolę kowala i zrobiły ozdobę w formie podkowy. Później z masy solnej samodzielnie wykonały piękne upominki dla swoich babć i dziadków, a z przy pomocy prostych przedmiotów – skarpetek, kolorowych koralików i pomponów – stworzyły wesołe bałwanki, które nie będą musiały obawiać się nadejścia wiosny.

Drugi tydzień przebiegał bardzo intensywnie. Zaczął się od wybuchowych eksperymentów chemicznych, poprzez pieczenie pierniczków, skończył zaś na własnoręcznych wyrobach z gliny. Wyjątkową atrakcją było spotkanie z Panem Policjantem z leżajskiej Powiatowej Komendy Policji – starszym aspirantem Tomaszem Potejko, który podzielił się z dziećmi tajemnicami dotyczącymi zawodu detektywa, prezentując jednocześnie związane z tą pracą gadżety. Dzieci należące do Akademii Piłkarskiej wzięły udział w lekcji pt. “Lasowiackie serce”, która objęła zwiedzanie Muzeum, krótką opowieść o Lasowiakach w formie prezentacji oraz zajęcia plastyczne, polegające na malowaniu symboli lasowiackich na torbach wielokrotnego użytku.

Muzeum pozdrawia wszystkich uczestników i raz jeszcze dziękuje za wspólną zabawę.

Klasy szkolne i grupy zorganizowane placówka zaprasza na lekcje muzealne zawarte w stałej ofercie, które można znaleźć na stronie muzeum.