Pozytywnie zakręceni w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Z inicjatywy Muzeum Ziemi Leżajskiej, pod patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Burmistrza Miasta Leżajska Ireneusza Stefańskiego, Starosty Powiatowego Marka Śliża, 29 października 2017 r. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się Finał Plebiscytu “Pozytywnie Zakręceni”.

Zasady konkursu były proste – nie jest ważne czym zajmuje się taka osoba, liczy się fakt, że jego niecodzienne hobby wzbudza zainteresowanie. Swoje hobby traktują jak coś zwykłego, jednak dzięki tym ludziom życie staje się radośniejsze i pełne nieoczekiwanych, pozytywnych odczuć.

Uhonorowano nieschematycznych, pozytywnie zakręconych, niebanalnych i oddanych innym pasjonatów z terenu Leżajska i okolic.

Zbieracze, niecodzienni kolekcjonerzy, kontynuatorzy nieznanych lub dawno zapomnianych profesji, twórcy produktów niekonwencjonalnych – niekiedy określani pojęciem cudaka lub zakręconego wariata.

Gościem Imprezy był Szczepan Ignaczyński z Kraśnika, Pozytywnie Zakręcony, autor Wystawy “..a jednak się kręci”. Szczepan Ignaczyński, artysta, społecznik i kolekcjoner z Kraśnika, ma w swoim zbiorze ponad 400 skarbonek: pojazdów, zwierząt i budowli. Gromadzi też urządzenia korbowe. Kolekcjonerstwo towarzyszy panu Szczepanowi od najmłodszych lat. – Gdy byłem małym chłopcem, nosiłem pełne kieszenie wszystkiego, co wydawało mi się wtedy potrzebne: jakieś piórko, kamyk, procę, sznurek, monetę czy kolorowe szkiełko – wspomina Szczepan Ignaczyński, artysta i społecznik z Kraśnika. – Kieszenie były dosłownie powypychane, a dzisiaj są puste, ale też jakoś żyję – śmieje się kolekcjoner.

Pan Szczepan zaprezentował w Muzeum zbiór ok. 300 eksponatów, m.in. magle, pralki, sieczkarnie, młynki, maselniczki, telefony, itp. Wszystkie te przedmioty łączy jedno – są to urządzenia na korbę. Eksponaty pochodzą głównie z końca XIX i początku XX wieku, kiedy korba przeżywała swój renesans.


Uczestnicy plebiscytu z terenu Miasta Leżajsk:

Pan Szumilas Andrzej (zdobywca tytułu)– Reprezentant Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Koła w Leżajsku, którego członkowie to kolekcjonerzy, numizmatycy a ich pasja to kolekcjonowanie numizmatów, organizacja wystaw i pokazów w tym zakresie, organizacja wycieczek i spotkań tematycznych.

Pan Zawilski Zdzisław (zdobywca tytułu) – Jego pasja to muzyka. Pan Zdzisław jest społecznikiem, multiinstrumentalistą, wieloletnim akompaniatorem Zespołu LELIWA. Swoje zamiłowania wyraża poprzez włączanie się w organizację wielu wydarzeń, w tym śpiewów typu karaoke w naszym Muzeum – pieśni patriotycznych i maryjnych, kolęd i piosenek biesiadnych.

Pan Dąbek Adam (zdobywca tytułu) – Kolekcjoner birofiliów – etykiet, kufli, otwieraczy do butelek, długopisów i różnych innych gadżetów piwowarskich. W swoich zbiorach posiada ok. trzydziestu tysięcy etykiet z całego świata i ok. tysiąca siedmiuset kufli polskich. Swoje unikatowe egzemplarze prezentuje na Ekspozycji Browarniczej naszego Muzeum, m.in. na wystawie pt. „Browary Świata” z etykietami pochodzącymi ze wszystkich kontynentów.

Pani Ordyczyńska Anna – Pasjonatka lokalnej historii. Od kilkudziesięciu lat, praktycznie każdego dnia, zbiera i archiwizuje dokumenty, zdjęcia oraz filmy dotyczące regionu. Chętnie dzieli się swoimi materiałami na blogu, portalach społecznościowych oraz innych stronach internetowych. Jej zainteresowania dotyczą także genealogii rodzin związanych z Leżajskiem.

– Pan Urban Witold – W myśl hasła „Rób, to co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować” Pan Witold swoją pasję łączy z pracą zawodową. Jego zamiłowaniem jest lotnictwo – z szybowca przesiadł się na samoloty z silnikiem, a dziś jako pilot lata Dreamlinerem w Polskich Liniach Lotniczych. Swoją wiedzą dzieli się z innymi, lubi pracować zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą, opowiadając im o lotnictwie i jego historii.

– Pan Antolak Paweł – Prezes Stowarzyszenia Stalowa Włócznia, kolekcjoner broni i propagator strzelectwa sportowego. Bierze czynny udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach i inicjatywach w powiecie, angażując się w pracę szczególnie z dziećmi i młodzieżą, prezentując swoją kolekcję oraz sprzęt i umundurowanie obronne.

Pani Rydz Agnieszka – Przedstawicielka grupy teatralnej „BARATARIO”, działającej od 10 lat przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Jej członkowie swój wolny czas poświęcają na doskonalenie swojej aktorskiej pasji. Grupa organizuje spektakle, improwizowane widowiska uliczne, przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Chętnie włącza się także w działania społeczno-charytatywne – na rzecz chorych dzieci, osób niepełnosprawnych czy osób wykluczonych.

Pan Matkowski Marian – Pomysłodawca oraz współrealizator wielu ciekawych inicjatyw w Leżajsku. Dokumentalista, zbiera wszystkie informacje historyczne i fotografie odnoszące się do dziejów miasta, najczęściej powtarzanym przez niego hasłem jest „prześlij mi wszystkie zdjęcia”. Jego szczególne zainteresowania to Kresy, gdzie organizuje wycieczki oraz zbiórki, m.in. koordynując coroczną Akcję Polacy-Rodakom.

Pani Męczyńska Dorota – Również miłośniczka Kresów. Organizatorka licznych wycieczek i pielgrzymek, poprzez które udzielana jest pomoc rodakom i nie tylko, mieszkającym na Ukrainie, polegająca na dostarczaniu ubrań, pożywienia, zabawek oraz innych artykułów. Pani Dorota organizuje także liczne wydarzenia w polskich parafiach na wschodzie, m.in. mikołajki dla dzieci czy biesiady polonijne.

Pan Szuty Eligiusz – Artysta, plastyk, modelarz. Amatorsko zajmuje się malarstwem, zamiłowanie do pędzla i swoją wiedzę przekazuje zainteresowanym. Zafascynowany szwedzką naturą, kulturą i historią, jej piękno i krajobraz przelewa na płótno. Jest jedynym Polakiem należącym do Związku Artystów Szwedzkich, prezentuje tam swoje prace. Prowadzi też zajęcia modelarskie dla młodzieży, na których członkowie wykonują i kleją modele, szczególnie samolotów.

Pan Babiarz Zdzisław – „Z niejednego pieca chleb jadłem” – może pochwalić się Pan Zdzisław, kolekcjoner etykiet z chleba. Od kilku lat zbiera etykiety z pieczywa, kierując się bardzo ważną zasadą – do kolekcji trafia tylko etykieta z chleba, który zjadł. Kolekcja jest spora i znajdują się w niej etykiety z różnych krajów Europy i Azji.

Pan Krawczyk Marek – Miłośnik puzzli. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji, układając puzzle różnych wielkości i o zróżnicowanym stopniu trudności. W swojej kolekcji ma już ponad 60 obrazów, w tym ponad połowę oprawioną. Największe z ułożonych dotychczas puzzli liczą 4000 części. 

Uczestnicy plebiscytu z terenu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna:

Pan Motyka Janusz z Nowej Sarzyny (zdobywca tytułu) – Regionalista, kolekcjoner kart pocztowych i odznak turystycznych PTTK, których zgromadził już ponad 3 tysiące. W swojej kolekcji posiada unikalne odznaki nawet z XIX wieku. Pan Janusz zebrał najpełniejszy w skali kraju zbiór odznak z rajdów organizowanych przez oddziały PTTK z Przemyśla i Nowej Sarzyny. Jest też organizatorem wielu prestiżowych wystaw.

Pan Kusiak Andrzej z Nowej Sarzyny (zdobywca tytułu) – Opiekun Klubu Turystycznego „Przygoda” i organizator licznych, w tym ogólnopolskich, imprez w marszach na orientację. Zdobywca wielu punktów geocachingu i twórca tej gry terenowej na terenie powiatu.

Pan Wilk Przemysław z Łętowni (zdobywca tytułu) – Artysta estradowy, iluzjonista. Sprawia, że nic nie jest tak oczywiste, jak nam się wydaje, o czym będą mogli się Państwo wkrótce sami przekonać. Swoją pasją i talentem dzieli się z innymi, prezentując zadziwiające sztuczki magiczne dzieciom i dorosłym podczas lokalnych wydarzeń. 

Pan Charysz Jerzy z Nowej Sarzyny – Kolekcjoner odznak turystyki kwalifikowanej oraz znaczków turystycznych. Pomysłodawca, organizator i współorganizator licznych imprez, m.in. „Zlotów do Azalii Pontyjskiej”, „Dni Kwitnącej Azalii”, Drogi Krzyżowej na Tarnicę w Wielki Piątek, 50-lecia PTTK w Nowej Sarzynie wraz z wydaniem okolicznościowego medalu i innych. 

Pan Tudryn Dominik z Rudy Łańcuckiej – Utalentowany, młody muzyk – śpiewa oraz gra na gitarze i nieźle mu to wychodzi, skoro jest laureatem wielu konkursów muzycznych na arenie ogólnopolskiej. Poprzez swoje występy chętnie uświetnia także lokalne imprezy i wydarzenia. Swój talent rozwija w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. 

Pan Baj Dominik z Jelnej – Pasjonat lotnictwa. Hobbystycznie zajmuje się m.in. budową unikatowych mebli z części lotniczych, zaś zawodowo wykonuje renowacje płatowców i silników lotniczych, czyli w każdy możliwy sposób ratuje lotniczy sprzęt przed zezłomowaniem. 

Uczestnicy plebiscytu z terenu Gminy Grodzisko Dolne:

Pan Matuszek Roman z Grodziska Dolnego (zdobywca tytułu) – Inicjator robotyki przy Zespole Szkół w Grodzisku Górnym. Dzięki jego zaangażowaniu zespół robotyków z Grodziska dołączył do światowej czołówki budowy robotów, zajmując prestiżowe miejsca na licznych turniejach. Niewątpliwie największym dotychczasowym sukcesem było zdobycie najwyższego podium w jednej z kategorii, podczas konkursu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przy szkole powstaje Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej.

Uczestnicy plebiscytu z terenu Gminy Leżajsk:

Pani Baran Lucyna z Wierzawic (zdobywca tytułu) – Jej pasją jest modelarstwo zapałczane, czyli tworzenie prac przy użyciu zapałek. Pani Lucyna tworzy formy zarówno małe, jak i duże. Swoimi dziełami nie chwali się na co dzień, jednak w swojej kolekcji ma już potężne makiety, budowle, pojazdy. Jej pasja wymaga nie tylko umiejętności, ale i dużej cierpliwości. 

Pan Ciryt Rafał ze Starego Miasta (zdobywca tytułu) – Kolekcjoner wszystkiego, co związane jest z Leżajskiem. Obiektami jego poszukiwań są książki, dokumenty, widokówki, obrazy, pocztówki, monety i inne gadżety związane z jego rodzinnym miastem. Swoją kolekcję pocztówek, liczącą około 200 sztuk, użycza na wystawy okolicznościowe, zaś bogaty księgozbiór często służy maturzystom czy magistrantom.

Pan Buszta Andrzej z Wierzawic (zdobywca tytułu) – Artysta, na co dzień pała się rysunkiem i malarstwem, jednak od kilku lat jego dodatkowym hobby jest układanie klocków, które sam wymyślił. Są to drewniane prostokątne klocki, które można łączyć za pomocą drewnianych kołków, tworząc oryginalne budowle różnych wielkości – od małych pojazdów do kilkumetrowych dźwigów. Pan Andrzej swoją pasją chętnie dzieli się z dziećmi podczas zajęć szkolnych, ferii i wakacji.

Pani Zawadzka Czesława z Przychojca – Założycielka skansenu w Przychojcu, w którym można zobaczyć jej zbiory – sprzęt i przedmioty pokazujące życie mieszkańców na wsi w ubiegłym wieku oraz narzędzia obrazujące ginące zawody. Hobby to zostało wyróżnione w 2004 roku przez Ministra Kultury złotą odznaką za opiekę nad zabytkami. Pani Czesława jest także animatorem bibułkarstwa. 

Pan Goleś Grzegorz z Giedlarowej – Przedstawiciel Klubu Birofilów Podkarpackich. Członkowie klubu to pasjonaci i kolekcjonerzy birofiliów. Od kilku lat organizują także w regionie giełdy birofilskie, podczas których dzielą się swoją pasją z innymi osobami oraz wymieniają zbiorami. 

Pan Leszczak Marek z Wierzawic – Reprezentant Modelarskiego Klubu Lotniczego imienia Eugeniusza Kujana w Wierzawicach. Klub organizuje imprezy sportowe, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, szkoli i przygotowuje członków kadry narodowej w modelarstwie lotniczym. Wychowankowie klubu od kilku lat są bowiem członkami kadry narodowej i regularnie zdobywają czołowe miejsca na zawodach krajowych i zagranicznych. Od 20 lat Światowa Organizacja Lotnicza powierza klubowi, jako jedynym w Polsce, międzynarodowe zawody modelarskie w kilku klasach, zaliczane do Pucharu Świata. 

Uczestnicy plebiscytu z terenu Gminy Kuryłówka:

Pani Mach Jolanta z Ożanny (zdobywca tytułu) – Animatorka kultury, promotorka czytelnictwa, znawczyni sztuki kaligraficznej. Organizatorka wieczorków poetyckich, spektakli słowno-muzycznych i innych spotkań, podczas których dzieli się swoją pasją z dziećmi i młodzieżą. Autorka wielu tomików poezji, laureatka I miejsca na Międzynarodowym Spotkaniu Poetów w Nowej Sarzynie w ubiegłym roku.

Pan Łapka Tadeusz z Dąbrowicy (zdobywca tytułu) – Społecznik udzielający się na wielu polach działań. Prezes Zarządu OSP oraz Wspólnoty Mieszkaniowej, utworzonej z jego inicjatywy, sołtys wsi Dąbrowica. Inicjator opracowania Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Dąbrowica, w ramach której wykonano napowietrzną siłownię oraz plac zabaw. Założyciel zespołu folklorystycznego „Jagoda”. Propagator wśród mieszkańców działań na rzecz ochrony środowiska.

Zdobywca tytułu „Super Pozytywnie Zakręcony”:

– Pan Larendowicz Zbigniew (zdobywca tytułu) – Pomimo swojego wieku – Pan Zbigniew w tym miesiącu obchodził swoje 101 urodziny – nadal aktywnie działa społecznie i zawodowo. Sporządził opis bibliograficzny pokaźnego księgozbioru klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku, dzięki niemu wiele grup zorganizowanych mogło zwiedzić klasztorną bibliotekę. Swoją wiedzą wspomaga studentów i osoby zainteresowane historią regionalną, przez lata dzielił się swoimi wspomnieniami w ramach lekcji szkolnych. Jest autorem licznych publikacji dotyczących historii regionu.