Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji Wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 77. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się kilkadziesiąt minut przed godziną 17.00. Na przygotowanej specjalnej scenie przez placówką program artystyczny rozpoczęli uczestnicy oraz pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jelnej.

Punktualnie o godzinie 17.00 czyli o tzw. godzinie „W”, rozległy się syreny alarmowe, zostały odpalone race a w niebo wypuszczono balony w barwach narodowych. Na czas oficjalnej części patriotycznej plac muzeum został przyozdobiony akcentami patriotycznymi przez kibiców Pogoni Leżajsk.

Po oficjalnej części uczczenia Bohaterów Powstania Warszawskiego zgromadzonych przywitał Starosta Leżajski Pan Marek Śliż oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Pan Jacek Kwieciński.

W swoich słowach Starosta Leżajski nawiązywał do historii Powstania Warszawskiego, które było największym tego typu zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Po oficjalnym otwarciu pikniku kontynuowane były występy artystyczne. Na cenie prezentowali się kolejno Jacek Piech z Nowej Sarzyny,  grupa wokalno – kabaretowa „siódemka” z Sarzyny, zespół Cantilenae z Dębna. Zgromadzeni mogli również obejrzeć pokaz tańca Boogie Woogie wykonany przez Maraton Boogie Giedlarowa.

Atrakcją dodatkową był musical Skrzypek na dachu”, wystawiony przez artystów z Teatru Muzycznego „BROADWAY” działającego przy GOK Giedlarowa.

Atrakcjami towarzyszącymi w pikniku była prezentacja wozu straży pożarnej, policji, udziału Żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przybyłych w pełnym uzbrojeniu wozem wojskowym, bezpłatna grochówka żołnierska przygotowana przez Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, bigos wykonany przez firmę Smak Górno czy zasmakować w produktach Koła Gospodyń Wiejskich z Łukowej. Ponadto był punkt promocyjny Jednostki Strzeleckiej Strzelec JS 2035 działającej przy Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, punkt promocyjny leżajskich harcerzy, w którym organizowane były gry i zabawy oraz malowanie twarzy, bezpłatny dmuchaniec dla dzieci, zwiedzanie wystaw muzealnych czy ogródek piwny zorganizowany przez firmę Dębnianka.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Pan Marek Śliż Starosta Leżajski.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Leżajskiej, Powiat Leżajski w ścisłej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Leżajsk. 

Partnerzy:
Składamy serdeczne podziękowania za włączenie się w organizację pikniku:
– Policji z Komendy Powiatowej Leżajsk,
– OSP Biedaczów – Gwizdów,
– 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej,
– Jednostce Strzeleckiej JS 2035 funkcjonującej przy Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,
– Związkowi Harcerstwa Polskiego, Hufiec Leżajsk,
– Kibicom Pogoni Leżajsk.

Sponsorzy:
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom tj.:
– Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, 
– Browarowi Leżajsk,
– firmie Rutkowski & Trębacz,
– Zespołowi Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,
– firmie Smak Górno,
– Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu AGROHURT S.A.,
– firmie Allmat skład materiałów budowlanych,
– firmie Stanley.

Więcej zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1PukCorB0moFJ-L5dW81cs3bwKF3KcrKg?usp=sharing

Fotografie: Dawid Wiech oraz MZL.