Pokolenie Baczyńskiego – wystawa plenerowa

Plenerowa wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej

Na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej od dziś można oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Pokolenie Baczyńskiego”. Upamiętnia ona pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce.

Ekspozycja została przygotowana w związku ze stuleciem urodzin Krzysztofa K. Baczyńskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który zginął przedwcześnie, podczas Powstania Warszawskiego.

Wystawa przedstawia pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce oraz przypomina także o postaciach, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego i miały wpływ na losy Polski.

“To pokolenie ludzi, które zostało wykształcone, ukształtowane i wychowane w II Rzeczypospolitej. Wielu niestety zginęło w trakcie II wojny światowej. Ale ci, którym udało się przetrwać, m.in. w 1980 roku wraz z innymi pokoleniami Polaków, to właśnie oni stawali na barykadach walki o wolność i solidarność”.

Inauguracyjna prezentacja wystawy miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu 2021 roku.

W części ogólnopolskiej wystawy oprócz sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza Batalionu “Parasol” Armii Krajowej, który poległ w powstaniu warszawskim, prezentowane są także m.in. sylwetki Karola Wojtyły, Reginy Pleśniewicz i Anieli Dziewulskiej-Łosiowej, a w części regionalnej: Ireny Leszczyńskiej, Jana Bałdy oraz Józefa Szajny.

Wystawę bezpłatnie zwiedzać będzie można do 31 marca br.

Serdecznie zapraszamy!