Noc Muzeum 2023 już za nami!

W minioną sobotę tj. 20 maja w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się kolejna już Noc Muzem. W ramach tego wydarzenia do nocnego zwiedzania udostępnione zostały wszystkie nasze wystawy, zarówno te stałe jak i czasowe.

Inauguracją Nocy Muzeum był koncert Poważnie i sentymentalnie” w wykonaniu: Moniki Paluch (fortepian), Anny Paluch (śpiew) oraz Pawła Paluch (akompaniament). Podczas pierwszej części występu zebrani wysłuchali koncertu fortepianowego znamienitej i utalentowanej artystki Moniki Paluch, w którego repertuarze znalazły się m.in. utwory Fryderyka Chopina. Natomiast w drugiej części już wspólnie, artyści wykonali piosenki m.in. Anny German. Po zakończonym koncercie, publiczność na stojąco nagrodziła muzyków długimi gromkimi brawami.
W koncercie poza licznie przybyłymi mieszkańcami naszego powiatu uczestniczyli: Starosta Leżajski Marek Śliż, radny Rady Powiatu Leżajskiego Marian Grabarz, radny Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Stanisław Chmura, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu oraz poszczególnych gmin jak też przedstawiciele z placówek oświatowych i stowarzyszeń.

Po uroczystej inauguracji rozpoczęło się zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej, które potrwało aż do godz. 24.00. Zwiedzający mieli możliwość obejrzeć wystawy stałe: archeologii oraz dziejów staropolskich, otwartą ubiegłego roku, mieszczącą się w zabytkowej XVII wiecznej piwnicy; historii miasta i regionu; etnograficzno–zabawkarską oraz browarniczą.

Równie dużą popularnością cieszyły się również udostępnione wystawy czasowe: “Rzeźby Wincentego Pażyry”; „Ze wsi na Wiejską – Marszałek Józef Zych w służbie Ojczyźnie, Kościoła i Ziemi Leżajskiej”, ukazująca życie naszego rodaka, pochodzącego z Giedlarowej Marszałka Zycha oraz wystawa “Polskie Browary Zamknięte” ze zbiorów birofilisty p. Adama Dąbka.


Foto: MZL oraz Dawid Wiech.