Noc Muzeów w Leżajsku pełna atrakcji

Muzeum Ziemi Leżajskiej już po raz kolejny otworzyło swoje podwoje dla zwiedzający w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku przypadała 20 maja. Tegoroczna edycja była „nocą” tylko z nazwy, bowiem leżajskie Muzeum przygotowało bogaty program, rozpoczynając obchody już o 13:30. Jako iż Muzeum Ziemi Leżajskiej jest kulturalną jednostką powiatową, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Leżajski Pan Marek Śliż, który był obecny podczas wydarzenia. Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Marcin Zaborniak oraz Burmistrz Leżajska, Ireneusz Stefański.

Niewątpliwie najważniejszym elementem przypisanym temu wydarzeniu jest bezpłatne udostępnienie zwiedzającym swojej oferty. W tym roku przybyli mogli obejrzeć dwie ze stałych ekspozycji – Historyczną Miasta i Regionu oraz Etnograficzno-Zabawkarską. Ponadto nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Fajki Przemyskie” z kolekcji Zbigniewa Bednarczyka, połączone z Turniejem Wolnego Palenia Fajki, w którym wzięło udział 10 osób. W nagrodę otrzymały one pamiątkową, oryginalną fajkę.

Całe wydarzenie miało charakter Festiwalu Kulinarno-Kulturalnego, w którym wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich- z Giedlarowej, Wierzawic i Chałupek Dębniańskich przygotowując degustacyjne potrawy lokalne oraz wystawcy wyrobów rękodzielniczych, którzy prezentowali oraz sprzedawali swoje wyroby.

Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z naszego powiatu, mi.in. Jacek Piech i Amelia Kołtun ze Szkoły Podstawowej im. M. Curie- Skłodowskiej w Nowej Sarzynie pod okiem opiekuna muzycznego Haliny Mryc- Noga oraz uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku, koordynowani przez Stanisława Jaworskiego, dyrektora szkoły. W licznym składzie wystąpiła także grupa wokalna „Meritum”, pod opieką Bartłomieja Urbańskiego i Jacka Brzuzana. Czas umilił również zespół śpiewaczy „Chałupczanie” z Chałupek Dębniańskich, wykonując piosenki biesiadne.

Swoje motocykle na placu muzealnym zaprezentował leżajski klub „Wehikuł” oraz „Brotherhood”, zaś ich przedstawiciele – Wiesław Dołęga i Ireneusz Nowak opowiedzieli o swojej pasji i historii klubów. Obecni byli także Paweł Antolak i Franciszek Fedorowicz- rekonstruktorzy i członkowie Stowarzyszenia Kolekcjoner Stalowa Włócznia, którzy pokazali stroje i sprzęt wojskowo-obronny.

Spółdzielnia Socjalna „Dębnianka”, jako jeden z partnerów wydarzenia, przygotowała pyszną niespodziankę dla wszystkich przybyłych. Była nią tradycyjna zupa gulaszowa, którą można było bezpłatnie smakować.

Dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Wólka Grodziska dzieci miały możliwość bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni.

Punktem głównym i perełką całego programu było plenerowe wystawienie musicalu „Romeo i Julia”, przygotowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej, który także był partnerem wydarzenia. Szczególne podziękowanie dla Marka Krauza, Dyrektora GOK-u, który był pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem musicalu. W spektaklu wystąpiło ponad 30-stu aktorów, którzy w przepięknej scenerii, wykonując piękne tańce i poruszające utwory, przedstawili tę jakże nieszczęśliwą, ale piękną historię miłości dwojga młodych ludzi, według dzieła Wiliama Szekspira.

W tegorocznych obchodach Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ok. 1 800 osób.

Sponsorem wydarzenia był: Browar Leżajsk, którego dyrektorem jest Leszek Kałuża, Firma BR-Stalco Leżajsk, Firma „Rolnik” w Leżajsku.

Autor: Paulina Szczepanik
Fotografie: Dawid Wiech