Noc Muzeów 2020 – relacja

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów, mająca miejsce 27 września 2020 r., odbyła się z powodzeniem pomimo trudności atmosferycznych oraz sanitarno-epidemiologicznych. Po raz kolejny Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało ciekawą ofertę kulturalną dla wszystkich chętnych do odwiedzenia. Wydarzenie zostało przeniesione z maja na wrzesień i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu leżajskiego.

Od godziny 14:00 do 17:00 każdy, kto przyszedł do Muzeum Ziemi Leżajskiej, mógł bezpłatnie zwiedzić wszystkie ekspozycje muzealne, zarówno stałe – Historia miasta i regionu, Etnografia i zabawkarstwo, Browarnictwo – jak i czasowe – Odnaleźć siebie…, XI Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli, Browary Craftowe Polski (D-K), autorska wystawa Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Sarzyńscy Zwiadowcy Historii”, autorska wystawa prac malarskich Roksany Paszek – uczennicy klasy pierwszej Zespołu Szkół Licealnym im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Wieczorem mieszkańcy powiatu leżajskiego zgromadzili się licznie w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Leżajsku, gdzie o godzinie 17:00 rozpoczęła się część artystyczna. Została ona otwarta przez wicestarostę leżajskiego Pana Lucjana Czenczka oraz Dyrektora Muzeum Pana Jacka Kwiecińskiego.

Pierwszą atrakcję stanowiła prezentacja przebojów muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu Powiatowej Orkiestry „DIVERTIMENTO” z Leżajska pod batutą Michała Grzywny oraz Grupy Wokalnej „MERITUM” działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku – w zaprezentowanym repertuarze znalazły się takie utwory jak „Crimson Tide”, „Never enough”, „Chwytam wiatr”, „Polskie drogi” i inne.

O godzinie 18:15 przed zgromadzoną publicznością w spektaklu muzycznym „Tańczyć do utraty tchu”  zaprezentowali się artyści Teatru Muzycznego BROADWAY działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej – w programie pojawiło się „Tango milonga”, „Tango notturno”, „Libertango”, polska wersja znanego tanga argentyńskiego „El Choclo”, „Tango adrusowskie” oraz inne. Wszyscy występujący artyści zostali bardzo entuzjastycznie przyjęcie przez publiczność i nagrodzeni gromkimi brawami.

Po zakończeniu części artystycznej zainteresowani zwiedzaniem muzeum mogli w dalszym ciągu bezpłatnie obejrzeć wszystkie ekspozycje muzealne od godziny 20:00 do 22:00.

Głównymi organizatorami Nocy Muzeów było Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Powiat Leżajski. Współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk, natomiast partnerami był Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku oraz firma PB Light Paweł Burda. Sponsorami uroczystości był Browar Leżajsk, Fundusz Społeczny Grupy Żywiec oraz Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.