Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Leżajskim Muzeum

Muzeum Ziemi Leżajskiej z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca przygotowało prelekcję, której tematem była Bitwa pod Kuryłówką. Prelegentem był dr Mirosław Surdej, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył historię powyższego wydarzenia, kiedy to 7 maja 1945 r. wysłany wczesnym rankiem w kierunku Kulna patrol NOW z oddziału „Majka” napotkał tyralierę żołnierzy sowieckich. Po prelekcji w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprezentowano film dokumentalny „Kuryłówka – 6 maja 1945 r.” w reżyserii Dionizego Garbacza.

W tym dniu, w leżajskim Muzeum, zebrali się mieszkańcy całego powiatu oraz wszyscy zainteresowani powyższym wydarzeniem, które do dnia dzisiejszego niesie silne przesłanie patriotyczno-historyczne i zmusza do refleksji nad nim.