Muzeum Ziemi Leżajskiej nocą

Herb jest podstawowym i najważniejszym symbolem naszego powiatu. Symbol ten stosowany jest jako znak oficjalny i uroczysty, który traktowany musi być z godnością i szacunkiem. 

Herb powiatu leżajskiego został ustanowiony w 2007 roku przez Radę Powiatu Leżajskiego. Symbolika naszego Herbu nawiązuje do historii i tradycji Ziemi Leżajskiej. Postać Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem ma bezpośrednie odniesienie do cudownego obrazu Matki Bożej Leżajskiej, który znajduje się w leżajskiej Bazylice. Złota głowa jelenia nawiązuje do miejscowej przyrody. Podwójny krzyż między rogami jelenia, zwany także krzyżem jagiellońskim związany jest z nadaniem praw miejskich miastu Leżajsk przez Władysława Jagiełłę. Osiem pasów falistych symbolizuje rzekę San przepływającą przez Powiat Leżajski.

Z chwilą powstania muzeum (jako jednostka kultury samorządu powiatowego), herb powiatu został umieszczony na fasadzie budynku głównego. W zeszłym roku został on odnowiony, a obecnie podświetlany od zmierzchu do świtu.

Za montaż oświetlenia serdecznie dziękujemy hurtowni elektrycznej MATEL z Leżajska.