Modernizacja stałej ekspozycji browarniczej

Ciekawi jesteście co aktualnie robią pracownicy Muzeum Ziemi Leżajskiej? A mianowicie poza wykonywaniem inwentaryzacji zbiorów muzealnych oraz księgozbioru w bibliotece, prowadzeniem wszelkich spraw związanych z inwestycją tj. modernizacją piwnicy na cele historycznej ekspozycji muzealnej, produkcją tradycyjnych leżajskich zabawek, pracami porządkowymi na terenie obiektu, odnawianiem „zabawek Gigant” czy organizowaniem konkursów internetowych dla mieszkańców powiatu leżajskiego – jednym z zajęć jest gruntowne odnawianie stałej ekspozycji browarniczej.

Konieczność odnowy związana jest z faktem, że ekspozycja nie była remontowana od roku 2008 tj. od czasu kiedy powstała. Obecnie trwa malowanie ścian zgodnie z wykonanym projektem (dotychczas ściany były w kolorze żółtym i pomarańczowym). Ciekawostką jest to, że nowa kolorystyka jest dokładnym odzwierciedleniem palety barw (panton) pochodzącym z marki Browaru Leżajsk. W zaplanowanych pracach koniecznym będzie częściowa wymiana oświetlenia, gablot oraz uporządkowania tematycznego eksponatów.

Modernizowana ekspozycja przedstawia historię browarnictwa światowego oraz browarnictwa na ziemi leżajskiej, obrazuje proces produkcji złotego trunku, przedstawia niezwykłe eksponaty związane z historią piwowarstwa tj. kufle, gadżety, etykiety i główne nagrody które zdobył leżajski browar. Niebywałą atrakcją, którą może obejrzeć jest maszyna parowa z 1897 r. pochodząca z muzeum amsterdamskiego. Maszyna nie tylko stoi ale i również działa. Niestety nie na parę, ale za pomocą silnika elektrycznego. Wprawiamy ją ruch, przedstawiając jej zasadę działania, co robi duże wrażenie na zwiedzających. Dodatkowo zwiedzający w trakcie projekcji filmu mają okazję bliżej poznać historię światowego browarnictwa degustując jednocześnie złoty trunek (oczywiście dot. osób pełnoletnich).

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z naszego zaproszenia i po zakończeniu pandemii licznie ją odwiedzicie. Tymczasem proszę pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa stosując się do zaleceń sanitarno–epidemiologicznych.