„Maranata” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

W Muzeum Ziemi Leżajskiej od dnia dzisiejszego tj. od 26 maja br. można obejrzeć artystyczną instalację rzeźbiarską pod tytułem „Maranata”. Praca  została zrealizowana przez Panią Sylwię Walania, jaka praca dyplomowa wieńcząca pięcioletnie studia magisterskie na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Autorka swój dyplom z wyróżnieniem i medal Rektora ASP otrzymała w 2020 roku w pracowni prof. Karola Badyny.

Powyższa instalacja została nagrodzona Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Quadriennale Betesda.

Praca składa się z łóżka szpitalnego na którym jest odciśnięty odcisk ludzki i siedemdziesięciu siedmiu białych gołębi otaczających łóżko. Liczba nie jest przypadkowa, nawiązuje do słów Pana Jezusa “Nie będziesz przebaczał 7 razy, lecz 77”. Słowo Maranata znamy z zapisu biblijnego. Biblia Tysiąclecia posługuje się zapisem aramejskim Maranatha, oznaczającym “Pan nasz nadchodzi” lub “Przyjdź Panie nasz”. Instalacja pokazuje metaforyczny moment tuż po śmierci człowieka czego symbolem jest odcisk ludzki. Gołębie są symbolem Ducha Świętego, okno natomiast  symbolem przejścia.

Autorka nakręciła film o swojej kompozycji rzeźbiarskiej, który jest do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=6ns4M2EeatE