Lotniczy Dzień Dziecka w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Tegoroczny 1 czerwca w Muzeum Ziemi Leżajskiej był prawdziwym świętem dzieci z całego powiatu. W organizowanym tu „Lotniczym Dniu Dziecka” wzięło udział 2 000 pociech. A atrakcji dla nich przygotowano co niemiara…

Niewątpliwie największą z nich była prezentacja szybowców Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej w Laszkach. Każde dziecko mogło w nim usiąść i choć szybowiec nie odrywał się od ziemi, to i tak było to niezwykłe przeżycie. Vouchery na bezpłatny lot otrzymali zaś ci, którzy okazali się najlepsi podczas sprawdzania swoich umiejętności w prowadzeniu szybowca na profesjonalnym symulatorze lotów. Na placu przed Muzeum można było obejrzeć także ważący 2,5 tony silnik samolotu pasażerskiego TU134A oraz oprzyrządowanie lotnicze, prezentowane przez firmę „AreoBayArt” z Jelnej. Na pytanie „Jak zostać pilotem?” milusińscy uzyskali odpowiedź podczas prelekcji etatowego pilota samolotu Dreamliner 787, Witolda Urbana, który dodatkowo przedstawił historię lotnictwa i chętnie odpowiadał na wszystkie zapytania dzieci, dotyczące jego pracy.

Starsi uczniowie mogli sprawdzić swoją celność podczas turnieju strzeleckiego z broni pneumatycznej na mobilnej strzelnicy, ustawionej w wąwozie pomiędzy Muzeum a Kościołem Farnym. Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz upominki. Turniej przeprowadzony został przez instruktorów strzelectwa- Mariusza Nazara, Franciszka Federowicza, Ryszarda Kozioł i Stanisława Garbackiego- Komendanta Hufca Leżajsk, dzięki któremu swoją pomoc w przeprowadzeniu wydarzenia okazali także harcerze. Ci, którzy nie brali udziału w turnieju także mieli możliwość obejrzenia z bliska broni oraz umundurowania obronnego, które zaprezentował Paweł Antolak ze Stowarzyszenia Kolekcjoner Stalowa Włócznia. Nie zabrakło także członków Jednostki Strzeleckiej JS2035 Leżajsk, którzy uczyli najmłodszych przeprowadzania pierwszej pomocy oraz pokazali sprzęt obrony cywilnej.

Ponadto dzieci mogły obejrzeć z bliska specjalistycznego drona służącego do filmowania, dzięki uprzejmości Piotra Szutego. Na placu muzealnym nie zabrakło także funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, którzy w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, przy okazji wspólnej zabawy, poruszali tematy dotyczące bezpieczeństwa, prezentowali elementy umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy, rozdawali elementy odblaskowe i materiały informacyjne. Niemałą atrakcją była także możliwość wejścia do wnętrza radiowozu i włączenia sygnałów świetlno-dźwiękowych. Podobnie było dzięki zawodowym strażakom z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, którzy zaprezentowali wóz strażacki oraz znajdujący się w nim sprzęt
i narzędzia, a także umożliwili dzieciom wejście do wnętrza samochodu bojowego.

Pracownicy Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowali liczne gry i zabawy z nagrodami. Dzieci mogły również ozdobić według własnych pomysłów tradycyjne, drewniane zabawki leżajskie. Najpiękniejsze wzory zostały nagradzane. Specjalny kącik z malowankami przygotowało także towarzystwo ubezpieczeniowe „Warta” w Leżajsku, które rozdawało dzieciom cukierki i baloniki. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wólka Grodziska swoją energię dzieci mogły spożytkować na bezpłatnej dmuchanej zjeżdżalni.

– Cieszymy się, że w ten dzień przybyło do nas tyle dzieci i leżajskie Muzeum tętniło życiem. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas, we współpracy z licznymi osobami atrakcje, na długo pozostaną  w pamięci dzieci, czyniąc ten dzień niezapomnianym – Jacek Kwieciński, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Warto także wspomnieć, iż Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku przygotowała specjalną niespodziankę – ponad sto osób odtańczyło na placu muzealnym słynny taniec belgijski.

Sponsorami wydarzenia byli: SKOK Małopolska Oddział w Leżajsku, Biuro Ubezpieczeń „WARTA” w Leżajsku.

Paulina Szczepanik