Leżajskie zabawki podbiły Warszawę!

W ubiegłą sobotę- 20 maja, Ministerstwo Rozwoju zorganizowało plenerowe wydarzenie pod hasłem „Festiwal Szwajcarski – Siła Regionów”. Miało ono na celu promowanie efektów projektów, które zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków szwajcarskich.

Już od godz. 9:00 w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie można było zobaczyć i poznać produkty charakterystyczne dla danego regionu, wypromowane dzięki ciekawym projektom i oryginalnym pomysłom. Data pikniku nie była przypadkowa, ponieważ w tym dniu odbywała się również Noc Muzeów, co przyczyniło się do zainteresowania wydarzeniem szerszego grona odbiorców. Czemu o tym mówimy? Na odwiedzających czekały cztery strefy. W jednej z nich można było znaleźć produkty Muzeum Ziemi Leżajskiej prezentowane przez pracowników, którzy promowali lokalną kulturę i tradycję, zachowaną w leżajskich, drewnianych zabawkach.
Stoisko muzealne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizowane przez pracowników konkursy w malowaniu zabawek, przyciągały tłumy, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał pamiątkę w postaci tradycyjnej, leżajskiej , drewnianej zabawki.

W festiwalu wzięły udział zaproszone jednostki, których projekty zostały wyróżnione ze względu
na pomysłowość oraz wzorowość prowadzonych w ramach projektu zadań. Muzeum Ziemi Leżajskiej ze środków szwajcarskich korzystało aż trzykrotnie, realizując projekty mające na celu promowanie tradycyjnych drewnianych zabawek leżajskich. Dzięki projektom udało się utworzyć nowoczesny warsztat zabawkarski i plenerowy „Park Zabawek Leżajskich” z zabawkami- gigantami, przeprowadzić specjalne lekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oraz zorganizować wystawę interaktywną „Zabawki z duszą”.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce przez Szwajcarię. Takie wsparcie otrzymuje 13 państw członkowskich Unii Europejskiej. Do Polski trafiła niemal połowa tych środków (ok. 489 mln CHF).

Fundusze szwajcarskie służą zmniejszaniu różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską
a bardziej rozwiniętymi państwami UE. 40 proc. środków rozdysponowano w czterech województwach Polski południowo – wschodniej: lubelskim, małopolskim, podkarpackim
i świętokrzyskim.