Książki poza cenzurą 1976–1989

Muzeum Ziemi Leżajskiej i Instytut Pamięci Narodowej o/w Rzeszowie zapraszają na wystawę pt. „ Książki poza cenzurą 1976 – 1989 ”.
Wystawę przygotowano w ramach projektu edukacyjnego IPN Rok Kultury Niezależnej. Ekspozycja przybliża ważne zjawisko w najnowszych dziejach Polski − niezależny ruch wydawniczy, prezentując druki zwarte (książki), z pominięciem druków ulotnych i prasy.

Wystawa podzielona jest na kilka bloków tematycznych: historia drugiego obiegu, technika i sprzęt podziemnego drukarstwa, dane statystyczne, zestawienie: ośrodków wydawniczych, największych wydawców, najczęściej publikowanych autorów, oraz „dokumenty życia społecznego”: wiersze, teksty piosenek, znaczki pocztowe; w dużym skrócie ukazano działania Służba Bezpieczeństwa w celu zlikwidowania nielegalnego wydawnictwa; przedstawiono również pięć największych oficyn wydawniczych w Polsce.

Wystawę uzupełnia prezentacja oryginalnych, drugoobiegowych książek z lat 1986 – 1989, pochodzących z prywatnej kolekcji pracownika MZL Romana Federkiewicza, pozyskanych w tym czasie podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Wystawę można oglądać bezpłatnie do 31 maja 2017 r.